Na letiště přijeli i scenárista Petr Jarchovský a barrandovská koproducentka Helena Uldrichová, kameraman Asen Šopov ale zabrnkal všem na nervy, když se k odbavení dostavil na poslední chvíli. Do Los Angeles odletěli všichni o hodinu později. Jestli si přivezou zpět Oscara, se dozvědí v noci na pondělí.

Geislerová přijela na letiště rovnou z Mostu, kde v noci točila s režisérem Bohdanem Slámou na haldách dolů. Přátelé jí s sebou dali pro štěstí spoustu drobností. Ředitel distribuční společnosti Cinemart Jan Jíra jí věnoval malý kamínek. Podobný dal před sedmi lety s sebou i Janu a Zdeňkovi Svěrákovým, drželi ho v ruce, když si šli společně pro Oscara za Kolju. "Prý se osvědčil," věří talismanu Geislerová.

Geislerové ukradli šaty

Radost z odletu za oceán jí ale zkazil neznámý zloděj, který jí v noci ukradl pytel s připravenými šaty. "Most zkrátka nezklamal. Kvůli tomu budu muset znovu řešit, co na sebe při oficiálním oscarovém ceremoniálu," dodala. Za velkou louži se vydala v černém kostýmku, s pletenou čepicí a červenou šálou.

Trojan si talisman nebral

Režisér Trojan prý pověrčivý není, a tak si žádný talisman sebou nevzal. V úterý se konečně podíval na jednoho z velkých konkurentů Želar- kanadskou Invazi barbarů. "Myslím si, že Kanaďané jsou velkým favoritem, ale snad jsme jejich náskok trošku stáhli. Zprávy z Londýna, kde byla poslední projekce Želar pro členy akademie, byly pěkné. Akorát těch evropských akademiků, kteří zhlédli všech pět filmů, bylo jen asi přes deset. Nevím, jak to ovlivní," odmítá si dělat příliš velké naděje. Při večerním ceremoniálu bude prý myslet i na ty členy filmového štábu, přátele a kamarády, kteří jim budou držet palce v pražském Divadle na Dobešce: "Myslím, že se pobaví víc než my v Los Angeles!"

Program nejdůležitějšího dne cesty českých filmařů do Los Angeles začne v neděli vpodvečer místního času "velkými zácpami a popojížděním limuzín k červenému koberci". Stejně napnuti však budou tvůrci česko-amerického krátkého hraného snímku Most, který byl rovněž nominován na Oscara.