"Jsem samozřejmě šťastný a dojatý. Tahle cena není tolik ohodnocena finančně, ale hodnotí určitou kvalitu," svěřil se na setkání Ondříček, když ukázal zlatou kameru zasazenou v proskleném hranolu. Tuhle cenu obdržel na slavnostním večeru 8. února v USA. Nyní ji přivezl do Prahy ukázat svým přátelům, členům Asociace českých kameramanů a novinářům.

"Byla to velká sláva, sešlo se 1600 hostů, z nichž každý zaplatil za své místo 2,5 tisíce dolarů. Když jsem šel na pódium, měl jsem připraveno několik verzí projevu, podle toho, jak by mě uvedli. Předseda americké asociace mně velmi srdečně blahopřál a když se mnou mluvil, dokonce mě oslovoval jménem ve správném pádě, říkal mi Mirku," snažil se hostům přiblížit slavnostní večer předání ceny.

Český a světově proslulý kameraman Ondříček byl osmnáctým v pořadí, kdo tuhle prestižní kameramanskou cenu obdržel. "Přede mnou jí získaly osobnosti jako byl můj oblíbený Gabriel Figueroa, Henri Alekan, můj kamarád Oswald Morris nebo Billy Williams," považuje si ocenění letos sedmdesátiletý tvůrce.

Jeho kariéra je ale podle jeho slov už uzavřena. "Zrovna nedávno dostal Miloš Forman v Moskvě ruského Oscara. Takže jsme se poté sešli a já jsem mu říkal, jak jsme si to na stará kolena pěkně rozdělili. Já dostal americkou cenu a on carského Oscara," smál se dobře naladěný mistr kameramanského řemesla, jenž stál u takových pokladů světové kinematografie, jako byly Formanovy filmy Hoří má panenko, Vlasy, Amadeus nebo If... Lindsaye Andersona.