To mi běželo hlavou, když jsem s publikem ve středu v Huse na provázku vytleskával Děti slunce Maxima Gorkého v nastudování petrohradského Divadla na Vasiljevském. Rusové oplatili Centru experimentálního divadla loňskou návštěvu. Morávkovi Brňané tehdy excelovali u Zimního paláce s Baladou pro banditu.

Pro úterní a středeční „Ruskou čtverylku“ režiséra Vladimíra Tumanova platí jediné možné hodnotící slovo: sukces. Však také v inscenaci, která v Rusku měla premiéru před rokem, hrají tři národní a tři zasloužilí umělci a umělkyně.

Světlana Ščedrina (Líza Protasovová), nad ní Jelena Rachlenková (Chůva) a Taťjana Kalašniková (Melánie Čepurná).

Světlana Ščedrina (Líza Protasovová), nad ní Jelena Rachlenková (Chůva) a Taťjana Kalašniková (Melánie Čepurná).

FOTO: Jiří P. Kříž , Právo

O Dětech slunce se říká, že jsou nejčechovovštější Gorkého hrou. Ano, sní se v nich o volnosti práce, o příští svobodě, lásky je v nich k uzoufání, ale když se má konečně aspoň jedna naplnit, končí sebevraždou. Hodně se v Rusku o práci jen mluví dodnes. U Maxima ale přece jen revolučně poblouzněněji než u Antona Pavloviče.

Děti slunce završují jeho první tvůrčí období – napsal je po Měšťácích a Na dně, paradoxně v carském vězení Petropavlovské pevnosti, kde si odpykával trest za proklamaci po tzv. krvavé neděli 9. ledna 1905.

Světlana Ščedrina jako Líza Protasovová, nejlyričtější postava Dětí slunce.

Světlana Ščedrina jako Líza Protasovová, nejlyričtější postava Dětí slunce.

FOTO: Jiří P. Kříž , Právo

Ano, v celách samoděržaví se mohlo i psát, političtí vězni v nich byli prominentní. Stalin s nimi zatočil jinak, to už ale také Gorkij duchovně oslepl…

Hlavní postavou příběhu je prací posedlý chemik Pavel Protasov, kterému mezi prsty unikají osobní konflikty a tragédie milostné i životní v jeho rozvětvené rodině.

Je skoro vždycky radost vychutnávat si ruské emocemi nabité herectví. Do paměti se vštípí zejména Světlana Ščedrina v roli Protasovovy sestry Lizy, Natalia Kutasová coby jeho žena Jelena, Jekatěrina Rjabová jako pokojská Fíma, Taťjana Kalašniková jako Melánie milující Protasova…

Jurij Ickov (lékař Boris Čepurnoj) a Světlana Ščedrina (Líza Protasovová).

Jurij Ickov (lékař Boris Čepurnoj) a Světlana Ščedrina (Líza Protasovová).

FOTO: Jiří P. Kříž , Právo

Určitě nejlepším v Dětech slunce je ale výkon Jurije Ickova v roli jejího bratra, lékaře Borise Čepurnoje.

Vystoupení divadla z Pítěru je prvním cizozemským zážitkem roku 2012.

Celkové hodnocení 95 %