Anna K. se letos uchází o sošku Anděla se zadumanou deskou Relativní čas, ovšem velkou konkurencí je pro ni nadžánrová zpěvačka Lenka Dusilová, která nepřestává překvapovat a s každým dalším albem objevuje nové zvuky a přístupy. V Česku usazená Američanka Tonya Graves je známa jako členka Monkey Business, letos však jde do boje o hudební ceny poprvé sama za sebe - jako sólo zpěvačka s deskou I´m The Only Me.

Hudební ceny se u nás začaly udělovat v roce 1991. Tehdy ještě federální a oficiální název zněl Výroční československé hudební ceny. Úplně prvními nositeli tohoto ocenění a celkovými králi prvního ročníku se stali členové dnes již neexistující skupiny Lucie. Zpěvačkou roku 1991 byla Bára Basiková a zpěvákem roku se poprvé a naposledy stal Slovák Pavol Habera. Další ročníky už byly jen české.

V letech 1992-96 se cenám začalo říkat české Gramy a vítězové si odnášeli podle amerického vzoru malé gramofony. Američané si ale stěžovali, že český název porušuje copyright, a tak se od roku 1997 udělují sošky Andělů, jejichž autorem je Jaroslav Róna.

ANKETA UKONČENA