"Jsem odkojený tím, že jsem v dětství poslouchal povídky Šimka s Grossmannem. Já se na Šimkovy pořady díval dlouho předtím, než jsem ho osobně poznal. Jsem vděčný, že mě k němu osud přivál. Jeho humor se mi moc líbí," říká Petr Vondráček.

Šimek chtěl, abychom na sobě pořád pracovali

V roce 1995 se o osudu neznámé skupiny O.O.T.M. (jak se tenkrát jmenovala) rozhodlo na vánočním večírku divadla Semafor. Otec baskytaristy Vítka Fialy tam hostoval spolu s Evou Pilarovou. Miloslavu Šimkovi se jejich produkce líbila, ale Fiala senior nabídku ke spolupráci odmítl a navrhl, aby raději pozval skupinu jeho syna. Slovo dalo slovo a mladá čtveřice začala účinkovat v divadelních verzích Šimkových pořadů.

"V osmadevadesátém pan Šimek řekl, že by nás chtěl do televizního pořadu S politiky netančím. Byl to první impuls k tomu, abychom začali skládat vlastní písničky, protože do té doby jsme hráli pouze převzaté. Do každého pořadu, který běžel v přímém přenosu, jsme museli mít připravené dvě nové skladby. Bylo to náročné, pořad skončil a my už museli přemýšlet nad dalším. Pan Šimek nás strašně povzbuzoval. Tvrdil, že nesmíme nikdy usnout na vavřínech a že na sobě máme pořád pracovat," vzpomíná Vondráček.

Šimek je nenechal jen tak sedět

"Strašně nás bavilo, když jsme se my, členové kapely, mohli zúčastňovat scének. "Byl to nápad pana Šimka. Říkal, proč bychom tam měli jen tak sedět, když se můžeme zapojit. Nedávno jsem si pouštěl staré videozáznamy, a byla to obrovská legrace. Zvláště náš bubeník Karel Schürrer je nadaný herec."

Přechodem na komerční TV Nova a přerodem pořadu v Politické harašení herecká okénka skupiny skončila. Na Nově už prý satirické pořady nemají takovou sílu. Upustilo se od improvizace a podle Vondráčka prý skoro došlo k tomu, že Politické harašení zapadlo do mustru tamních zábavných pořadů: "Scénáře jsou pevně dané. Miloslav Šimek je psal s paní Bubílkovou asi tak tři týdny před natáčením. Pokud tam přece jen byly nějaké improvizace, šlo o Šimkův nápad. Před natáčením ho vepsal do scénáře a už s ním nikdo nehnul."

Další vzpomínky Petra Vondráčka na spolupráci s Miloslavem Šimkem přinese páteční Právo.