První mezi nominovanými je Dan Bárta, všestranný umělec, který se od rockových kořenů (Alice) propracoval přes muzikály až do jazzové sféry s Illustratosphere. Letos je ovšem nominován jako člen funkové sestavy J.A.R., která vydala desku Dlouhohrající děcka.

Dále je tu stále oblíbenější písničkář Tomáš Klus, který se o vaši přízeň uchází s albem Racek, a popový zpěvák David Deyl s deskou Zásah.

Hudební ceny se u nás začaly udělovat v roce 1991. Tehdy ještě federální a oficiální název zněl Výroční československé hudební ceny. Úplně prvními nositeli tohoto ocenění a celkovými králi prvního ročníku se stali členové dnes již neexistující skupiny Lucie. Zpěvačkou roku 1991 byla Bára Basiková a zpěvákem roku se poprvé a naposledy stal Slovák Pavol Habera. Další ročníky už byly jen české.

V letech 1992-96 se cenám začalo říkat české Gramy a vítězové si odnášeli podle amerického vzoru malé gramofony. Američané si ale stěžovali, že český název porušuje copyright, a tak se od roku 1997 udělují sošky Andělů, jejichž autorem je Jaroslav Róna.

ANKETA UKONČENA