Připomenu jeho Tristana a Isoldu, Zrzavého Orma a Pannu z Arku. Důkaz kvality nejnovější: Babu a papoušek. Pro diváky tentokrát ne ty úplně nejmenší předškolácké, ale pak určitě až do sta let.

Ďábelské objevy

Autor a režisér poskládal příběh holky, které zlý profesor ukradne papouška, a to ještě ani ona netuší, že je to její zakletý tatínek, ze samých lákavých protikladů a hodnot: "Napětí a tajemství, přátelství a zrada, akce a reakce, zločin a trest, smích a pláč, lidé a loutky, komiks a hip hop!" píše se v programu.

Miroslava Bělohlávková (Babu) s papouškem Barborou.

Miroslava Bělohlávková (Babu) s papouškem Barborou.

FOTO: Jiří P. Kříž, Právo

Pochopitelně se Babu (Miroslava Bělohlávková) vydá papouška hledat a vysvobodit. Provází ji tajemný nindža Chlup (Michaela Homolová) a všelijací v podstatě dobromyslní týpkové, kteří se protloukají světem sami.

Nejprve potká rapujícího Zigiho (Adam Kubišta): „Jsem Zigi, jinak Fantom, ale nezáleží na tom…“ Vzápětí se k nim přidá bezdomovec Jarda (Tomáš Holý), a potom běžecký vytrvalec, stále v pohybu – Julius (Marek Sýkora).

Miroslava Bělohlávková (Babu) a Adam Kubišta (Zigi) s papouškem Barborou.

Miroslava Bělohlávková (Babu) a Adam Kubišta (Zigi) s papouškem Barborou.

FOTO: Jiří P. Kříž, Právo

To už je nablízku i zlo - šílený Profesor (Filip Homola) jako vystřižený třeba z Verneova Tajemného hradu v Karpatech nebo v pozitivnějším příkladu z ještě známějších knížek Dvacet tisíc mil pod mořem či Tajuplný ostrov.

Profesorovi věrně slouží kočka Mňoukna (Veronika Košvancová-Khomová). Ďábelsky zlý vědátor vymyslel faunomat. S ním může kohokoliv proměnit v cokoli. S netypickými, a tak trochu dnešními hrdiny, zaděláno na epizody jako hrom!

Baví se i učitelky

Loutkáři dokážou nenudit. Poznáte i další vynálezy, třeba žehličkofon. K uchu raději nepřikládat. Za hodinku je vymalováno. S nadhledem, s humorem, s kouzly, se street dancem. Babu a papoušek baví i puberťáky, a na ty hned tak někdo nemá. Ani učitelky spolu při představení neprobíraly včerejší televizní seriál nebo manželské nezdary.

Ďábelsky zlý Profesor Filip Homola

Ďábelsky zlý Profesor Filip Homola

FOTO: Jiří P. Kříž, Právo

Dodám jen, že autorem městského prostředí je Robert Smolík, který se s režisérem Vodičkou podílel i na animaci. Choreografii obstaral Ondřej Suchánek. Premiéra měla úspěch, vydejte se na reprízy. Naivní divadlo má další festivalový kousek!

 Celkové hodnocení 85 %