Expozice, zahrnující přes 400 obrazů, kreseb, fotografií, koláží a objektů od sedmdesátky tvůrců, se zaměřuje na posledních dvacet let. Její rozdělení do několika částí – první je věnována zázračnosti v realitě, druhá komunikaci, třetí patří citu a osudu, lásce a smrti, sklepní prostory zase plní dokumentace toho, jak vzniká samo dílo – má divákovi usnadnit orientaci ve změti tak velkého (možná zbytečně) počtu děl.

Role jednoho z kurátorů se ujal světoznámý filmař a výtvarník Jan Švankmajer, jehož díla zde samozřejmě nemohou chybět. Jako novinku představuje tajemné objekty, které vznikly za pomoci přírody. A to doslova. „Je to mé společné dílo s karlovarským vřídelním pramenem. Jsou to nalezené předměty, na něž jsem nechal působit vřídelní vodu,“ prozradil autor.

Kateřina Piňosová: Sběračka pylů (2004)

Kateřina Piňosová: Sběračka pylů (2004)

FOTO: Archiv výstavy

Mezi dalšími autory jsou Albert Marenčin, Přemysl Martinec, Alena Nádvorníková, Kateřina Piňosová, Eva Švankmajerová, ze zahraničí pak Francouzka tureckého původu Ody Sabanová nebo Kathleen Foxová z Británie.

Zajímavým rukopisem září obrazy Kateřiny Piňosové, autorky hlavního motivu výstavy s názvem Sběračka pylů. Piňosová zde přesvědčivě zastupuje proud magie v realitě, silně ovlivněný přírodou.

„Vždycky jsem viděla jinou dimenzi reality a měla jiný pohled na svět. Pozorovala jsem různé bytosti, které se mnou komunikovaly, a já jsem je postupně začala portrétovat,“ říká.

V rámci doprovodného programu se budou konat filmové večery v Ponrepu či autorská čtení v Literární kavárně Řetězová.