Jaké máte současné vazby k Rusku?

Jsou to vazby rodinné - v Rusku dál žijí moji rodiče, které finančně podporuji -, ale hlavně hudební. Stále tam jezdím na koncerty, často zpívám ruský repertoár. Ať už operní klasiku nebo romance, mám rád i ruský folklór a dokonce jsem natočil desku ruských válečných písní.

Jak se dostane operní hvězda k válečným písním?

Vyrůstal jsem s nimi, protože to byly oblíbené písně generace mých prarodičů a zejména babička měla na mne ohromný vliv. Pamatovali si je z války a bylo to pro ně něco jako pop hity pro mladší generace. Loni na jaře jsem je zpíval na koncertě v Kremlu doprovázen orchestrem Konstantina Orbeliana, potom v předvečer Dne vítězství vysílala Ruská televize záznam koncertu. Měl obrovský ohlas a sledovalo ho prý téměř 100 miliónů diváků. Desku, co jsem pak natočil, jsem rozšířil ještě o starší ruské válečné písně.

Současná opera trpí úbytkem mladých posluchačů. Co je třeba dělat, aby se změnil vztah mladých k opeře?

Záleží hodně na tom, jaké se zvolí cesty, aby si mladí k opeře našli cestu. Z vlastního příkladu vím, že je nutné zapojit jejich temperament a talent. Současná masmédia je vychovávají k pasivnímu přijímaní rocku a pop music. Pokud je ve škole či v rodině naučíte, že existuje i něco jiného, co nabízí obrovské poklady z historie hudby a všech žánrů hudebního divadla, tak vzbudíte jejich zájem. Já sám jsem měl jako 18letý student povinnost na škole učit jen o tři roky mladší školáky. Vybral jsem si ukázky z oper a podařilo se mi mladší spolužáky probudit z pasivity a k opeře ji přitáhnout.

Vystupujete na různých operních scénách. Setkal jste se s diktátem operních režisérů?

Myslím, že se to přehání. Na skutečně velkých scénách tento problém neexistuje, protože tam jsou hlavní zpěváci. Jistě, opera je týmové dílo, kde všichni musejí být součástí perfektně fungujícího organismu, ale hlavní vždy zůstanou zpěváci. Něco jiného jsou menší scény především v Německu, kde nahrazují nedostatek kvalitních zpěváků režisérským diktátem.

Setkal jste se někdy s českou hudbou?

Pouze jako student na škole a zapamatoval jsem si hlavně Dvořáka. Ale v žádné české opeře jsem ještě nezpíval. Kromě ruského repertoáru jsem spíše považován za verdiovského a mozartovského zpěváka.

Žijete v Londýně, cestujete po světe, zpíváte v nejslavnějších operních domech. Máte čas na nějaké koníčky?

Jsem velkým fotbalovým fanouškem a anglický fotbal je lákadlo, které si nenechám v televizi nikdy ujít. Jsem fanouškem londýnského Arsenalu.