Hlavní obsah

Hugo a jeho velký objev - kouzelný příběh s citem pro dětskou duši

Právo, Věra Míšková

S nejvyšším počtem jedenácti nominací jde do souboje o americké Oscary film režiséra Martina Scorseseho Hugo a jeho velký objev, který ve čtvrtek 2. února vstupuje do českých kin. Překrásný působivý snímek pro celou rodinu natočil Scorsese podle ceněné knihy Briana Selznicka Velký objev Huga Cabreta.

Upoutávka na film Hugo a jeho velký objev (v kinech od 2.2.2012)Video: Bontonfilm

 
Článek

Snímek vypráví jímavý i dobrodružný příběh o statečném, vynalézavém chlapci a zároveň skládá velkou poctu filmovému umění a jednomu z průkopníků kinematografie Georgesi Méliesovi.

„Jsem hluboce poctěn, že jsem byl nominován akademií za svou práci na filmu Hugo a jeho velký objev,“ reagoval na svou oscarovou pozici Scorsese a dodal: „Každý film je výzvou, a tento, na kterém jsem poprvé pracoval s 3D HD a se Sachou Baron Cohenem, nebyl výjimkou. Je to krásný pocit, vědět, že jste byl uznán lidmi ze svého oboru. Gratuluji všem nominovaným kolegům. Je to působivý seznam a já jsem ve skvělé společnosti.“

Postava z knížky

Bezprostřední inspirací k Selznickově předloze byla kniha nazvaná V předvečer Edisona: Kouzelný příběh pátrání po mechanickém životě. „Je to historie automatonů (mechanické figurky na klíček známé jako roboti) a k mému překvapení v ní byla jedna kapitola o Méliesovi. Vyplývalo z ní, že jeho automatony byly darovány jednomu pařížskému muzeu. Vzácnou sbírku nedbale uložili na půdu, kam zatékalo, a nakonec ji museli vyhodit,“ vzpomíná Selznick.

A pokračuje: „Okamžitě jsem si představil chlapce šplhajícího po hromadě vyhozených starých krámů, jak nachází jeden z těchto rozbitých a zrezivělých strojků. V té chvíli se zrodil Hugo a jeho příběh. Nejdřív jsem nevěděl, kdo je ten kluk ani jak se jmenuje… Hugo mi znělo francouzsky. Jediné další francouzské slovo, které mi zaznělo v hlavě, bylo cabaret, a tak jsem si řekl, že Cabret by mohlo být francouzské jméno.“

Příběh ožívá ve filmu

Kniha silně zapůsobila na Martina Scorseseho: „Okamžitě jsem pocítil spojení s příběhem toho chlapce, s jeho osamělostí, s jeho vztahem ke kinu a s tím spojenou tvořivostí. Všechny ty mechanické věci patřící k filmu včetně kamer, projektorů a natahovacích figurín-automatonů umožňují Hugovi opět se spojit se svým otcem. A tyto stejné mechanické věci umožňují filmaři Georgesi Méliesovi se opět spojit se svou minulostí a se sebou samým.“

Hugo je kluk, který ztratil mámu i tátu. Přebývá na nádraží, kde se stará o hodiny a snaží se vyhnout zdejšímu nerudnému inspektorovi. Jeho největším tajemstvím je automaton, kterého zdědil po otci. Jaké mu v něm táta zanechal poselství? Co znamená klíček na krku Hugovy nové kamarádky? A kdo je tajemný Papa Georges?

Foto: Bontonfilm

Okamžitě jsem si představil chlapce šplhajícího po hromadě vyhozených starých krámů, jak nachází jeden z těchto rozbitých a zrezivělých strojků. V té chvíli se zrodil Hugo a jeho příběh Martin Scorsese.

Scorsese vypráví tento kouzelný příběh s nevídaným mistrovstvím a citem pro dětskou duši, genia loci pařížského nádraží 30. let minulého století i s láskou k filmovému umění a jeho zakladatelům. Technologie 3D tu má své opodstatnění jako v málokterém filmu, člověk doslova cítí, s jakým nadšením by ji právě tak jako Scorsese dnes využil Papá Mélies.

„Když jsem viděl Méliesův obrázek, okamžitě mě napadla podoba s Benem Kingsleym,“ říká režisér a dodává, že se nespletl: „Mám DVD s Méliesovými filmy a na obalu je jeho portrét. Jednou při natáčení šly kolem dvě děti věku okolo 12 let, které ve filmu hrají. Jedno z nich uvidělo obal a říká: Jé, to je Ben (Kingsley), a já odpověděl: Ne, to je skutečný Mélies. A dítě na to: Počkej, to jako že opravdu existoval?!…“

Kingsleyho výkonem pak byl Scorsese ohromen: „Ben předvedl ztělesněnou porážku – poraženecky působí každý pohyb jeho těla. A tento muž byl přitom tak živý! Vytvořil 500 filmů, tři týdně. A po večerech dělal kouzelnická představení. Stvořil úplně novou uměleckou formu a poté, co přišel o všechny peníze, spálil mosty a skončil za pultem hračkářství ve velmi tiché části Gare Montparnasse.“

Robot, herci i zvířata

Do role nádražního inspektora obsadil Sachu Barona Cohena. Ten si udělal vlastní výzkum komedií z doby, v níž se film odehrává. „Když jsem chodil do školy, dávali každé odpoledne v televizi Harolda Lloyda, takže se dá říct, že jsem na jeho filmech vyrostl – a Hugo na ně odkazuje. Hlavně na film O patro výš, ve kterém Lloyd vyleze na budovu a zachytí se o hodiny,“ říká Cohen a dodává: „Lidé jako on, Keaton a Chaplin odvedli vynikající práci.“

Hugova otce ztvárnil Jude Law, který považuje za důležité, že mohl do role vložit vlastní otcovskou zkušenost. Pana Labisse, který má na nádraží stánek s knihami, si zahrála 89letá herecká legenda Christopher Lee. „Vzpomínám si velice dobře na všechny ty obchůdky, kavárny a restaurace, takže pro mne je to svým způsobem jako vstup do vlastní minulosti. Moje postava je andělem strážným, který pomáhá dětem otevřít svět skrze literaturu,“ říká herec o svém „návratu“ do roku 1931, kdy cestoval po Francii.

Ve filmu hraje i několik zvířat: v roli hrůzu nahánějícího psa Maximilliana se vystřídali tři cvičení dobrmani, cvičitelka Mathilde de Cagny dohlížela i na dlouhosrsté jezevčíky, kočku usazenou na hromadě knih v obchodě pana Labisse a několik holubů ve věžních hodinách. A pak je tu automaton neboli robot, jedna z hlavních postav celého filmu.

Představitel Huga Asa Butterfield na něj vzpomíná: „Bylo to vážně divné. Jako by to byl další herec. Když mi řekli, že budu velkou část filmu pracovat s robotem, myslel jsem, že bude vypadat asi jako Tin Man z Čaroděje ze země Oz, ale tenhle vypadal lidsky.“

A Kingsley dodává: „Vytvořil svůj vlastní život. Bylo velmi dojemné sledovat, jak ten chlapík otáčí hlavu, namočí pero do inkoustu a začne kreslit tvář měsíce. Když Hugo přichází k Georgesovi s robotem v náručí, vypadá to jako dítě, které nese jiné ztracené dítě. Když potom vezmu toho malého chlapíčka do náruče a odcházíme… jako kdyby odcházely tři děti,“ dodává představitel filmového kouzelníka Méliese.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám