I když se Cohen nikdy netajil domněnkou, že ho Amerika nepochopila, v roce 2009 tam po patnácti letech znovu zahrál. V Beacon Theatre v New Yorku. Jeho nevraživost nesporně zmírnil incident z roku 2005, kdy mu jeho manažerka Kelley Lynchová zpronevěřila důchodový fond včetně práv na písně a zanechala jej s pouhými 150 tisíci dolary.

Přestože soud později rozhodl, že má Cohenovi vrátit 9 miliónů dolarů, zpěvákovi se je nikdy nepodařilo získat zpět. A tak se vypravil koncertovat a v důsledku i nahrát novou desku.

Deset písniček se dotýká zlomových situací lidské existence. Je v nich vztah k duchovnu a náboženství, láska, sexualita, ztráta i smrti. Mnozí se shodují na tom, že jde o myšlenkově nejhlubší album umělce. Jistě se pod to podepsalo i Cohenovo studium buddhismu, kterému se věnoval hlavně v polovině tzv. nultých let.

 Písničky na téhle desce mají 2614 let

„Jak stárnu, chápu, že s tímto hlasem přicházejí určité instrukce. A instrukce byly tyto: nikdy nelamentovat nenuceně. Pokud má člověk vyjádřit tu velkou nevyhnutelnou porážku, která čeká nás všechny, je třeba tak činit v přísných mezích důstojnosti a krásy,“ řekl Cohen a mluvil o smrti.

Nahrávání Old Ideas začalo v lednu loňského roku. Mnoho písniček ovšem vzniklo dlouho předtím.

Rané verze skladeb Amen a Lullaby byly původně nahrány v roce 2007. Další verze písní Lullaby a The Darkness zazněly pak i během Cohenova posledního světového turné.

„Písničky na téhle desce mají 2614 let. Některé trochu více a některé trochu méně,“ zažertoval Cohen na adresu skladeb. „Pod jejich interpretaci se ale určitě podepsalo to, že jsem přestal kouřit. Myslel jsem si sice, že začnu zpívat sopránem, ale dopadlo to jinak.“

Sedmasedmdesátiletý zpěvák ještě podotkl, že se ke kouření znovu vrátí v osmdesáti letech.

Hodnocení 60 %

EXKLUZIVNĚ: Poslechněte si nové album Leonarda Cohena