V Česku i po světě se Tolkien proslavil svou knižní epopejí o světě hobitů, skřítků a čarodějů už před desetiletími. K dalšímu rozšíření mezi čtenáře přispěla populární filmová trilogie Společenstvo Prstenu, Dvě věže a Návrat krále z let 2001 až 2003.

"Jenom v Argu se jeho (Tolkienových) knih prodaly v celkovém součtu desetitisíce," uvedla Křikavová. Argo v současnosti vydává také další dotisk úspěšného komiksu Hobit podle Tolkienovy předlohy. Na závěr roku připravuje v Česku dosud nevydanou Legendu o Sigurdovi a Gudrún.

Jen pro své děti psal původně knihy slavný Tolkien. Jistě ani netušil, že jednou bude jeho dílo vydělávat ročně 50 miliónů dolarů.

Jen pro své děti psal původně Tolkien knihy. Jistě ani netušil, že jednou bude jeho dílo vydělávat ročně 50 miliónů dolarů.

FOTO: fotobanka Profimedia

Fanoušci Tolkienova díla připravují u příležitosti spisovatelova narození přednášky, semináře i hudební vystoupení. Každoroční setkání nazvané TolkienCon se uskuteční 13. až 15. ledna v Základní škole Grafická v Praze.

"Těšit se můžete na hobití vesnické drama Bulva a Kšandička jsou mrtví, hudební pásmo Rohirové - jak je znáte i neznáte nebo třeba úvod do etologie vlků, vrrků a jejich příbuzných ve fantasy," uvedla Křikavová.