Circus Ponorka: Perfect Days Ltd.

Nová alba

V listopadu měl premiéru nový film režisérky Alice Nellis Perfect Days - I ženy mají své dny. O hudební složku k němu se postaral zpěvák, kytarista, písničkář a Circus Ponorka - Jan Ponocný. Právě písničky z uvedeného filmu najdete i na jeho druhém albu Perfect Days Ltd., které vnímá jako své řadové. „Ty písničky většinou vznikly dřív než film. Chystal jsem svoji druhou desku a Alici se mé nápady líbily. Ptala se, jestli je může použít. S tím jsem samozřejmě rád souhlasil. Cíleně pro film vznikly jen skladby, které na CD nejsou. Ve filmu jich zazní sedmnáct. Natočil jsem i jiné verze a pro film jsem samozřejmě dopsal scénickou hudbu,“ vysvětlil Ponocný.

Faust Records

Ryan Adams: Ashes & Fire

Nová alba

Ryan Adams je americký countryrockový zpěvák, skladatel, básník a malíř, který dlouhá léta působil v kapele The Cardinals: Má ovšem i zkušenosti se sólovou dráhou, ke které se nově na labelu Columbia Records vrací, a to se svým novým studiovým albem Ashes & Fire. Jeho novinka vznikla v losangeleském studiu Sunset Sound v Hollywoodu a produkoval ji Glyn Johns, proslulý spoluprací s legendami jako Beatles, Bob Dylan, The Clash, The Who nebo Rolling Stones. Na albu hostují mimo jiných i Tom Petty And The Heartbreakers nebo Norah Jonesová.

Sony Music

Alone: Zlomili mi krídla

Nová alba

Slovenská parta Alone pochází z Nitry, tedy města, kde to hudebně v posledních letech vyloženě šlape. Její novinka byla na trh uvedena loni v prosinci a dostává se i do české distribuce. Je to druhé album v diskografii formace, jež vychází tři roky po debutu Kúpim si tmu. Obsahuje třináct skladeb, které hudebně a žánrově navazují na minulou tvorbu. V písničce Kúpim si tmu (má skutečně stejný název jako debutové album) hostuje vokalista Kuly, jinak frontman skupiny Desmod.

Sony Music/Fermata

OST: Sherlock Homes: Game Of Shadows

Nová alba

Již dnes přichází do našich kin pod distribučním názvem film Sherlock Holmes: Hra stínů. Další příběh nového zpracování slavné knižní předlohy v hlavní roli s Robertem Downeym, Jr., kterému v roli Dr. Watsona opět skvěle sekunduje Jude Law, provází orchestrální hudba Hanse Zimmera (Počátek, Temný rytíř, Piráti z Karibiku). Ten se dle dostupných informací nechal inspirovat mimo jiné i slovenskou romskou hudbou.

Sony Music

OST: The Iron Lady

Nová alba

První březnový den letošního roku vstoupí do našich kin dlouho očekávané biograficko-politické drama o nejslavnější britské předsedkyni vlády Margaret Thatcherové. V možná životní roli se představí americká herečka Meryl Streepová, která bude oceněna na letošním Berlinale, kde také bude film uveden. Režie se ujala Phyllida Lloyd (Mamma Mia!) a hudbu k filmu složil Thomas Newman (Pochyby, Wall-e, Americká krása).

Sony Music

Lulu Gainsbourg: From Gainsbourg To Lulu

Nová alba

Lulu Gainsbourg vydal v prosinci album From Gainsbourg To Lulu, které je poctou pětadvacetiletého syna svému otci Serge Gainsbourgovi. „Jde o poctu či dárek, který jsem vždy chtěl otci dát,“ uvádí k albu sám autor. „Chtěl jsem, aby písně mého otce zněly nejen po celé Francii, ale i po celém světě. Přál jsem si, abych se dotkl různého publika, proto jsem ji vytvořil s různorodými herci a umělci.“

Jeho záměr se mu povedl, protože spolupráci na desce přijaly takové hvězdy jako Vanessa Paradies, Johnny Depp, Scarlett Johanssonová, Iggy Pop, Shane MacGowan nebo Rufus Wainwright, což rozhodně slibuje hudební zážitek. „Dlužil jsem to i své matce. Ztratil jsem otce, když mi bylo pět a ona byla natolik inteligentní, že se postarala o to, abych vyrost mimo média,“ dodává Lulu k desce, která nabízí celkem sedmnáct písní.

Universal Music

Musica Folklorica: Spal bych, spal bych, žena mi nedá

Nová alba

Jak už název napovídá, náplní alba jsou písně žertovné, tzv. „ščeglivé“, písně, u kterých vztah mezi ženou a mužem hraje primární roli. Po nahlédnutí do známých písňových sbírek by se mohlo zdát, že tématika hraničící s erotikou nebyla v lidové tvorbě obvyklá, a tudíž všechny texty jsou dílem novodobým. Opak je pravdou.

Vzhledem k tomu, že sběratelé pocházeli převážně z řad duchovních a pedagogů, docházelo často ke zkreslování přijatých informací a záměrnému zatajování „nevhodného“ materiálu. V současných sběrech naštěstí již k podobným nepřesnostem nedochází, přesto je znát, že sběratelské tabu v době minulé udělalo své. Ke specifičnosti lidových písní erotického charakteru nepochybně přispívá rytmika a melodičnost těchto písní, často pevně vázaných na konkrétní tance z oblasti Horňácka a myjavských Kopanic.

Indies Scope