Jak jsme již informovali, vydavatelé knih zdražovat příliš nechtějí. Soudí nicméně, že se od ledna sníží dostupnost titulů všech literárních žánrů v českém jazyce. Jsou připraveni na to, že se razantně sníží prodej, to přinese menší zisky, což bude mít za následek postupné zdražení knih. Některé tituly podle nakladatelů nebude mít vůbec smysl vydávat vůbec.

Velké nakladatelské domy jako Albatros Media nebo Euromedia Group nehodlají zvýšení DPH promítat do ceny knih. Menší nakladatelé však říkají, že budou muset zdražit, snížit počet titulů a zaměřit se více na komerci. Provozovatelé divadel ceny vstupenek na představení buď ve srovnání s loňským rokem nezměnili vůbec, anebo jejich růst nepřesáhl deset procent. Se zdražením se povětšinou počítá až s příchodem sezóny 2012/2013. Vstupy do největších tuzemských galerií pak zůstanou letos stejné.

Mírně podražila některá kina

Ceny vstupenek do některých kin mírně podražily, zvláště do multikin. CineStar je od neděle zvedl o deset korun. Jiná kina se rozhodla podle návštěvnosti. Některá, zvláště ta menší, ceny zachovala v loňské výši, jiná mírně podražila. Vždy ale tak, aby se do změny ceny promítla jen čtyři procenta navíc, o která se zvedla DPH.

Hudební akce pracují se systémem zvýhodněných vstupenek v předprodejích. Na přelomu roku se jejich cena neměnila, ovšem povětšinou se pak zdraží finální cena vstupenek, která bývá aktuální zpravidla až v den konání akce.

Ceny za lístky na hudební akce se ale v minulosti zvedaly vždy, zvláště pak za ty na letní festivaly, kde se pořadatelům rok co rok zvyšují náklady. V zásadě tedy nejde o nic převratného.