Naštěstí se všechno v norském filmu Mortena Tylduma Kámoš, který právě vstupuje do našich kin, ještě poněkud zamotá. Hlavní hrdina Kristoffer (vynikající Nicolai Cleve Broch) se musí sám se sebou vyrovnat i pochopit, co má v životě opravdovou hodnotu, vybrat si mezi dvěma ženami a za jednou z nich skočit do moře. A hlavně si udržet dva kamarády, s nimiž točil domácí filmové deníky: lehce střeleného Geira (Aksel Hennie) a těžce švihlého a postiženého Stiga Ingeho (Anders Baasmo Kristiansen).

Film Kámoš dokládá, že život občas přináší hodně rychlé (a dobře scenáristicky promyšlené) zvraty: "Někdy to je jako ve stolním hokeji, člověk musí pustit brankáře, aby mohl zaútočit."

Skromné komediální drama přirozeně ukazuje život dnešní mladé (norské) generace. Režisér Tyldum svižně vypráví o neobyčejně obyčejných mladých lidech, aniž by jeho hrdinové museli neustále vyspávat z drogových jízd anebo si hrát na mafiány. Nejde tu o stereotypní efekty ani obvyklá dráždidla. Ale o to, jak dospět - a nebýt vyděšen, jakmile se objeví roštěnka s klíči od bytu pro vás nebo jakmile potkáte dítě, které jste komusi kdysi udělali a poté utekli.

Film to řeší s notnou dávkou sentimentu i romantiky, která příběh na konci téměř utopí ve sladké zálivce a násilném happyendu. K dobru mu lze přičíst, že se tentokrát obejdeme bez bolestínství a adolescentních splínů.

Ve filmu je hezky zobrazen šok, kterým projde mladý člověk, když si uvědomí, jak je život složitý, groteskní, ale i úplně obyčejný. Dospívání může být nakonec krásné, když se to umí a když má člověk oddané kámoše. S nimi si lze myslet, že na něj stále budou čekat úžasné věci. A nemusí to být zrovna kariéra televizní hvězdičky nebo účast v reality show Jak přežít (všechno).

Kámoš je zároveň poctou ruční kameře a domácím filmovým nadšencům, kteří si natáčí amatérské video. Zrnitý, roztřesený obraz se vůbec v době "létajících" dálkově ovládaných kamer, počítačových efektů, armád přesně dirigovaných komparsů a umělých měst postavených na hollywoodské louce stal synonymem opravdovosti. Toho, že se člověk občas může v kině dívat na sebe, nejenom na šílené virtuální fantazie.

 

Kámoš

Norsko (2003), 100 minut

Režie: Morten Tyldum, scénář: Lars Gudmestad, kamera: John Andrea Anderson, hudba: Lars Litto-Stenberg. Hrají: Nicolai Cleve Broch, Aksel Hennie, Anders Baasmo Kristiansen, Pia Tjelta, Janne Formoe.