Stát by měl kraji v letošním roce poslat 2,4 miliónu korun na podporu divadla. Peníze ale budou součástí balíku neúčelových prostředků od ministerstva financí, o jejichž přesném rozdělení rozhodne teprve hejtmanství.

"Stát prý nemůže nařídit, aby kraj částku nepoužil například na kanalizaci. Na ministerstvu nám doporučili s krajem jednat," řekla plzeňská radní Marcela Krejsová (ODS).

Kraj obavy vyvrací

Podle vyjádření některých krajských radních se Plzeň nemusí obávat, že by o peníze přišla. "Ke shodě zřejmě dojde. Osobně jsem pro to, aby divadlo 2,4 miliónu dostalo. Částku jen nemůžeme dát divadlu, ale městu Plzni jako jeho zřizovateli," upřesnil včera zástupce krajského hejtmana pro ekonomiku Vladislav Vilímec (ODS).

Podporu vyplacení peněz vyslovila i krajská radní pro kulturu Olga Kalčíková (ODS). "Jde jen o to upřesnit způsob vyplacení financí. To je důležité i pro budoucnost - až se objeví podobný problém. Otázkou je také výše příspěvku, problémy s financováním kultury jsou v celém kraji," upozornila.

Peníze divadlo potřebuje hlavně na platy zaměstnanců. Vláda totiž od letošku zvedla mzdy v příspěvkových organizacích a divadlu tak vzrostla náklady o 14 miliónů korun.