Otevřený dopis poslancům nazvaný Prosím, neničte českou kulturu na půdě ministerstva kultury před Pavlem Dostálem přečetla v úterý herečka Jiřina Bohdalová. "Žádáme vás, abyste hlasovali pro zvýšení koncesionářských poplatků České televize a abyste zařadili vstupenky na kulturní akce do snížené sazby DPH," stojí mimo jiné v textu.

Proti návrhu na zvýšení daňového zatížení soukromých divadel a dalších kulturních zařízení se na tiskové konferenci v Praze vyslovili především šéf pražského Divadla Bez Zábradlí Karel Heřmánek, šéf Fidlovačky Tomáš Töpfer a Jan Hrušínský, který od loňského roku stojí v čele vlastní divadelní společnosti.

Ministr Dostál v reakci na apel uvedl: "Zvýšená daň z přidané hodnoty je nesmysl, který nepřinese ono kýžené bohatství a státní rozpočet nevytrhne."

Töpfer se cítí ohrožen, ale bude se jednat

V případě, že by návrh prošel, Töpfer se podle svých slov ocitne v situaci, že bude muset divadlo zavřít. "Skoro tři a půl miliónu korun bych měl odevzdat navíc a v rozpočtu je nemám. Laické jsou předpoklady, že by je mohli zaplatit diváci. Razantně nám ubude publikum, protože bude mít skoro o polovinu levnější vstupenky do jiných divadel, a já pak budu nekonkurenceschopný."

Ministr Dostál však přítomné ubezpečil, že ještě není rozhodnuto:"Premiér i ministr financí mě ubezpečili, že se mnou budou dále jednat. A když se jedná, tak se neválčí. Hovořit budeme hlavně o tom, aby v balíku o navýšení DPH byly vypuštěny věci týkající se české kultury."

Nerovné postavení soukromých scén vyvolalo hádku

Také Hrušínskému, který chce se svou společností nalézt od 1. prosince střechu nad hlavou v novém divadle Na Jezerce v Nuslích, se nelíbí, že plánované zvýšení z pěti na 19 procent postihne jen soukromé scény, protože dotovaná divadla nejsou pláci DPH.

Emotivní tisková konference stala místem střetů mezi Tomášem Töpferem a bývalou ředitelkou dotovaného Divadla na Vinohradech Jiřinou Jiráskovou. Töpfer kolegyni obvinil z toho, že mluví do problému, který nezná, neboť jejímu rozpočtovému divadlu finanční kolaps ani po navýšení DPH hrozit nebude.

Protože mezi přítomnými byli i zástupci televize, ministr Dostál ještě uvedl: "Byl jsem pověřen, abych zpracoval model, který by zajistil financování České televize do roku 2010 tak, aby v tom roce už nebyla nucena vysílat reklamy."