ČFTA chce v případě udělování televizních cen Elsa klást větší důraz na původní dramatickou tvorbu, ať už solitérní či seriálovou. Proto zruší dosavadní kategorie nejlepší moderátor, nejlepší magazín a nejlepší publicistický a diskuzní pořád. ČFTA se zdá také málo přehledné oceňovat nákup zahraniční tvorby, proto se rozhodla prozatím zrušit i kategorie nejlepší zahraniční pořad hraný a nejlepší zahraniční pořad nehraný.

Ceny by se od podzimu 2012 měly slavnostně předávat v přímém přenosu na televizním programu ČT1, což je záměrem generálního ředitele České televize Petra Dvořáka, podle kterého by ceny Elsa měly být ekvivalentem amerických televizních cen Emmy.

"Protože argumentům České televize na důstojnou přípravu a prezentaci celé akce rozumím, rozhodli jsme se rekonstrukci cen nijak neuspěchávat a příští ročník pojmout jako bienále. Na podzim 2012 tedy zcela výjimečně nebudeme hodnotit tvorbu jedné, ale dvou televizních sezon," řekl výkonný ředitel ČFTA, režisér a producent Petr Vachler s tím, že od příštího roku by se ceny Elsa měly udělovat opět každoročně.

Ceny Elsa založila ČFTA na podporu původní české dramatické tvorby. První tři ročníky se uskutečnily pouze na internetu, na televizní obrazovky se přesunuly od roku 2004.