Komedie, kterou napsala režisérka oběma hercům na tělo a dokonce s nimi scénář průběžně konzultovala, je příběhem lehce již odkvétajícího donchuána (Nicholson), jenž své přibývající roky rozhodně odmítá vzít na vědomí. Přinejmenším v tom smyslu, že ho stále přitahují mladé dívky. A protože je to vzájemné, s jednou z nich (Amanda Peetová) si Harry vyrazí na romantický víkend k její matce Erice (Keatonová).

Tam ho však stárnoucí tělo zradí a infarktem dá jasně najevo, že už nic není tak snadné jako dřív. Zatímco mladý lékař (Keanu Reeves) se pak stará o Harryho srdce, Erica se ujme role ošetřovatelky. Láska, která se mezi Erikou a Harrym zrodí, však nemá mít dlouhého trvání: uzdravený Harry se vrací ke svému předchozímu způsobu života, v Erice nachází zalíbení mladý lékař. Teprve po čase si Harry začíná uvědomovat, co nebo kdo mu náhle tak naléhavě chybí...

Nicholson: Jsem hrdý na svůj zadek

"Osobně věkové kategorie neuznávám, tohle je vždycky individuální," řekl v rozhovoru pro Právo mimo jiné Nicholson. "Ale přiznávám, že mám od mládí sklony milovat krásné ženy. Pak se ovšem nabízí otázka, které ženy jsou vlastně krásné," zasmál se herec, jehož image přesně odpovídá postavě, kterou ve filmu hraje. Nicméně záhy se rozpovídal o tom, že jak působí navenek, může být něco úplně jiného, než jaký je on sám uvnitř.

"Veřejná image je pro mě vždycky dobrá, pomáhá popularitě. Ale souvisí s tím, že je opravdu pro veřejnost a přizpůsobuje se tedy tomu, co si publikum žádá. Člověk se tím dostává do podivné situace: vy můžete hádat, co já si teď nebo kdykoliv jindy myslím, ale skutečnost je jiná. Nikdy jsem nechtěl, aby si lidé třeba jen mysleli, že vědí, kdo opravdu jsem, protože bych byl v další postavě nepřesvědčivý. Střežit si soukromí je nutné nejen pro mne, je to i ku prospěchu herectví. Když lidé nevědí, kdo jsem, mohu je o každé své postavě přesvědčit."

Že svou image zvládá dokonale, dokázal Nicholson na tiskové konferenci. Žádné úvahy o herectví, žádné vážnější odpovědi. Přišel s černými brýlemi a úsměvem, odpovídajícím přesně postavě Harryho. Když padla otázka na jeho ve filmu odhalené pozadí, povstal, v lehce rozpustilém gestu se otočil na vteřinu zády a řekl: "Jsem velmi hrdý na svůj zadek. Je velký, tlustý a celý život na něm sedím."

Z lásky je Keatonová unavená

Diane Keatonová vypadala skvěle, ale působila, jako by se o image nestarala. Na dotaz, který začal "paní Keatonová, jistě hodně jezdíte na festivaly...", razantně zareagovala pouhým: "Nejsem paní a vůbec nejezdím na festivaly!"

Když měla říct, jaký má názor na to, že se lidé bojí stárnutí, odpověděla otázkou: "Myslíte snad, že je lepší být mrtvý? Já jsem ráda, že vůbec žiju."

Když byla řeč o tom, zda to nebylo až příliš, milovat před kamerou dva muže - Nicholsona a Reevese o nichž sní ženy na celém světě, Keatonová odpověděla: "Bylo to strašně moc. Jsem unavená ještě teď. S mladším Reevesem to bylo trapné, protože směšné, a s Nicholsonem jsem strávila v posteli tři týdny. Bylo to nekonečné ponížení - celou tu dobu jsme byli obklopeni štábem, kterému z nás už muselo být určitě špatně."

Hvězdy dorazily

Absence hollywoodských hvězd ze začátku festivalu tak byla Nicholsonem, Keatonovou a Cate Blanchetovou, která přijela k velmi brutálnímu westernu Nezvěstní, plně vynahrazena. Přesto šéfovi Miramaxu Hareveyi Weinsteinovi zřejmě nedala spát nespokojenost pořadatelů Berlinale s tím, že nepřivezl hvězdy k zahajovacímu filmu Návrat do Cold Mountain.

Rozhodl se dostát svému tvrzení, že kdyby někdo na světě dokázal Zellwegerovou, Lawa nebo Kidmanovou přivézt, byl by to on: na neděli večer byla nečekaně ohlášena tisková konference Renée Zellwegerové, která přijela doslova na otočku z Londýna, kde natáčí pokračování Bridget Jonesové.