"Podle dnešního vydání Respektu jsem dlouholetého ředitele odvolal kvůli tomu, že stál v cestě mým údajným zájmům v rámci výběrového řízení. Jde o naprosto lživé obvinění a fabulaci reportérky, která zcela ignorovala fakta představená minulý týden pracovníky ministerstva kultury na tiskové konferenci. K rozhodnutí odvolat pana Opělu z funkce jsem dospěl na základě dokumentů, které jasně svědčí o tom, že archiv vyplácel opakovaně částku v řádech miliónů korun panu architektovi Martinu Kotíkovi," uvedl Besser na setkání s novináři.

Rozhodnutí padlo podle něj na poradě vedení ministerstva, kde mu byly zmíněné dokumenty předloženy. "Důrazně odmítám spekulace o jakýchkoli jiných důvodech pro odvolání ředitele NFA," dodal Besser.

Respekt napsal, že pokyn k vypsání tendru dal Opělovi v červenci šéf investic ministerstva Miloš Philipp Štrajt. Zároveň mu prý předal i prospekt společnosti Allowance jako spolehlivého administrátora výběrových řízení. Podle Respektu Bessera se Štrajtem spojuje společný známý Pavel Hrách, kterému pražský městský soud uložil podmíněný trest za uplácení vlivné manažerky České konsolidační agentury Radky Kafkové.

Štrajt se brání

Štrajt nařčení odmítá, v souvislosti s Hráchem jde prý jen o náhodu. ČTK řekl, že považuje za absurdní, že by mohl ze své funkce někoho k podobnému kroku nutit. Zástupce firmy Allowance nezná. Zakázku podle něj naopak chtěl ovlivňovat manažer projektu depozitáře Martin Kotík. Ministerstvo nyní uvažuje, že na něj podá trestní oznámení, uvedl Štrajt.

Podle Respektu se Opěla snažil, aby ministerstvo administrátora tendru vybralo z více firem, a připravil i podklady. Allowance prý ale připravila podklady pro výběr stavitele depozitáře za 150 miliónů tak, že se plánované otevřené řízení změnilo ve výběr losováním.

"Opělovi se do takto podezřelého podniku nechtělo, a tak oznámil ministerstvu, že losování nepodepíše, dokud mu to pan Miloš Štrajt výslovně nenařídí," napsal týdeník s tím, že pár dnů na to mu Besser nabídl, aby odstoupil ze zdravotních důvodů. Potom, co nezareagoval, byl odvolán, píše list. Připomíná, že od Nového roku už nebude možné o státních zakázkách rozhodovat neprůhledným losováním.

Proti způsobu, jakým byl Opěla odvolán šest týdnů před skočením svého mandátu, protestuje na šest desítek signatářů otevřeného dopisu akademické obce. Podle nich byl způsob jeho odvolání netransparentní a nedůstojný. Ministerstvo ho zdůvodnilo tím, že vyplatil 3,5 miliónu korun soukromému subjektu na základě neplatných dokumentů za práci, která z podstatné části nebyla a ani nemohla být nikdy provedena. Opěla odmítl situaci komentovat.

V souvislosti s Hráchem média nedávno uvedla, že je Besserovým společníkem ve firmě Comoros Group. Štrajt pak podle Respektu koupil v roce 2008 podíl v developerské společnosti Bagan Group, kterou o rok dřív spoluvlastnil Hrách. Štrajt k tomu řekl, že jde jen o náhodu. "Znám ho (Hrácha), byli jsme si představeni," řekl Štrajt týdeníku.