Také se v programu uvádí, že kostýmními návrhy, loutkami a scénograficky vyšperkovala příběh pro všechny divácké kategorie Blanka Šperková a hudbu složil Vlastimil Peška. S Pavlem Polákem napsal i texty písniček.

Z Moravy a z Kytice

Hra mistra Anonyma se drží předlohy. Král hledá pro synka nevěstu, ten se zamiluje do zakázaného obrazu a vydá se princeznu vysvobodit z moci černokněžníka. Sám by nic nesvedl, naštěstí potká podivné postavičky, z nichž první umí natáhnout ruku až na dno moře, druhý je dokáže vypít a třetí zrakem skály láme.

Navíc je v pohádce jenom posel, který je takový popleta, že mu kdekdo říká osel. A trubači, kteří hlásají z hradeb do světa noviny. Povýtce neinvestigativní, takže zpravodajové. Místo zkamenělin kuchtíka a dvořanů stejnými funkcemi jako hlásní pověření černí kocouři kňouraví. A všichni jsou krásně maňáskoví.

I když verše „Široký, Široký, já mám boky široký“ připomínají absolutní veršování Járy Cimrmana „naše staré hodiny bijí čtyři hodiny“ a jsou trochu inzitní, do pohádky - přece jen nejvíc pro děti - nakonec patří, protože jiné rýmy jsou povedenější: Zvoňte podkověnky, zvoňte jako zlatý, že mou princezničku vězní zlosyn klatý! Zvoňte podkověnky, ať se co chce děje, že se nebojíme zlého čaroděje!“ Moravská provenience jako vyšitá. A taky vlastně trochu Kytice.

Přemůžou zlé lidi

Pohádka vtipná a s tajemnem, na kterém si určitě smlsnou ochránci přírody – budou hadi, budou štíři, zákuskem jsou netopýři, a s čarováním – enyky benyky, brambory špendlíky. Po něm se tajtrlíci promění v pimprlíky. Drahokam, v nějž čaroděj zaklel princeznu, schoval zloduch „pod tu skálu, kde proud řeky hučí“. Chytrému napověz.

Výtvarně prosadila Šperková svůj styl hlavně v tištěném programu, i když všechno na scéně je plné jejích a režisérčiných jemných nápadů... „Pěkné, už jsme zapomněly, o čem ta pohádka je. A teď víme, že kamarádi přemůžou zlé lidi,“ zamudrovaly mé bezmála desetileté lakmusové papírky Šárka a Klárka. Už to stejně píšou za mě.

Divadlo Radost Brno - Karel Jaromír Erben: Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Režie Janka Ryšánek Schmiedtová, dramaturgie Eva Janěková, výprava Blanka Šperková, hudba a hudební nastudování Vlastimil Peška, texty písní Vlastimil Peška a Pavel Polák. Premiéra 30. září, psáno z reprízy 27. listopadu 2011.

Celkové hodnocení: 65%