Kerouac napsal The Sea Is My Brother ve svých 20 letech. Kniha obsahuje spisovatelovu korespondenci s jeho nejlepším přítelem Sebastianem Sampasem a vzpomínky na jeho život a zkušenosti z let strávených coby námořník, řekla vydavatelka románu Dawn Wardová.

Dílo podle ní umožňuje vidět, jak Kerouac rozvíjel své psaní. "Dopisy z té doby ukazují, že on a Sebastian četli velmi významné autory knih a divadelních her té doby. Věnovali pozornost změnám v literárních stylech a životopisných dílech," uvedla vydavatelka.

Rukopis objevil ve spisovatelově archivu jeho švagr. Nález překvapil experty na Kerouakovo dílo. "Byly o něm (rukopisu) zmínky v dopisech, ale nebylo nic, co by někomu dovolovalo věřit, že tato objemná kniha existuje," dodala Wardová.

Kerouac se narodil v roce 1922 a začal psát velmi mladý. Všude prý sebou bral sešit, do které zapisoval své postřehy a další poznámky. Přátelům a rodině posílal dlouhé a zmatené dopisy. Proslavil se zejména autobiografickými romány, hlavně pak dílem Na cestě. Spisovatel se těžko vyrovnával se slávou a dal se na pití, které bylo hlavní příčinou jeho předčasné smrti ve věku 47 let.

Kerouac se snažil (jako ostatní beatnici) o maximální upřímnost a přirozenost díla bez ohledu na umělecké následky. Pohrdal korigováním tvorby. Z jeho psaní lze vycítit pronikavý pocit stísněnosti, zoufalství a bolesti žití.