Na cenu, která nese jméno Carla di Palmy, byl podle ní tento polský filmař nominován za kameramanské mistrovství ve snímku Jerzyho Skolimowského Essential Killing. Film vypráví příběh válečného zajatce z Afghánistánu, jemuž se při transportu do tajného centra v Evropě shodou náhod podaří uniknout na svobodu a náhle je nucen přežít ve zcela neznámém světě.

"Sikorovými soupeři v této kategorii budou Manuel Alberto Claro za film Melancholie, Fred Kelemen, který nasnímal Turínského koně, a kameraman snímku Umělec Guillaume Schiffman," dodala Donátová.

Jedním z důvodů, proč prý Ondříček polského kameramana Adama Sikoru oslovil, byl právě film Essential Killing, který je obrazově fenomenální. "Adamovi nominaci moc přeji. Je to neobyčejně milý člověk a opravdový umělec. Má úžasný cit pro přirozené světlo a filmové vyprávění. On byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem se každý den těšil na natáčení filmu Ve stínu," podotkl Ondříček.

Film Ve stínu je napínavým kriminálním thrillerem, v němž se vyšetřování malého vloupání postupně mění ve velký případ, který má nejen překvapivé rozuzlení, ale ve svém důsledku zasáhne do osudů hlavních hrdinů a jejich blízkých více, než by se dalo čekat. Hlavní role vytvořili Ivan Trojan a Sebastian Koch. Do kin vstoupí 2. února 2012.

Držitelé nejvyšších evropských filmových ocenění budou vyhlášeni na velkém slavnostním večeru EFA 3. prosince v Berlíně.