Do soutěže se přihlásilo 3261 uchazečů a ti nejlepší museli projít náročným výběrovým sítem. V současné době jsou známá jména čtyřiceti čtvrtfinalistů, kteří se budou na televizní obrazovce o titul české SuperStar ucházet. O jejich osudu rozhodnou diváci. Dosud tak ale činila čtyřčlenná odborná porota vedená zpěvákem Ondřejem Hejmou.

Porota nebo popravčí četa?

Mapování samotné soutěže, které povede k čtvrtfinálovým kolům, začne v neděli ve 21 hodin. Dnešní nultý díl ji divákům podrobně představí. "Měl by vysvětlit, o jakou soutěž se jedná, v čem se vlastně soutěží, jaký je její mechanismus, jak bude probíhat a jakým způsobem se vlastně k hledané SuperStar dostaneme. Představí také příběhy některých SuperStar ze světa," řekl Právu mluvčí TV Nova Daniel Plovajko.

Následující tři nedělní večery nabídnou reportáže z průběhu konkursů v Ostravě, Brně a Praze. Moderátoři Laďka Negrešová a Ondřej Brzobohatý budou nahlížet do nervózního zákulisí, představí různé typy uchazečů, jejich příběhy a s nimi často související komentáře odborné poroty složené z Ondřejů Hejmy a Soukupa, Gábiny Osvaldové a Milana Hermana, zástupce vydavatelské společnosti BMG. Ta má celosvětovou exkluzivitu na vydávání alb vítězů.

Konkursy plné emocí

Konkursy byly lemovány okamžiky sladkých postupů a hořkých proher. "Byli jsme uchazečům nejblíž, prožívali jsme to s nimi," řekla Negrešová, jejíž oblečení během konkursních víkendů vpilo mnoho slz především z očí vyřazených dívek. "Hráli jsme roli popravčí čety, to si uvědomuji," přiznal Právu předseda poroty Ondřej Hejma. "Ale chtěli jsme být spravedliví a doufám, že se nám to podařilo."

Čtvrtý a pátý díl představí záběry z užšího výběru uchazečů v lednu v pražském Divadle Komedie. "Porota jich vybrala sto. Ve čtvrtém díle uvidíme, jak se ze stovky vyselektovalo osmdesát a z osmdesáti šedesát lidí. V pátém se konečně dostaneme ke čtyřicítce soutěžících, kteří se probojovali do čtvrtfinále," vysvětlil Plovajko.

Plakal i televizní štáb

V tu chvíli se dostanou ke slovu televizní diváci, práce odborné poroty už totiž skončila. "Na obrazovce ale budeme. Naším úkolem bude vyjadřovat se k výkonům soutěžících, ovšem bez možnosti fakticky ovlivnit výsledky. Měli bychom říkat svůj názor, a až začnou chodit esemesky, možná se budeme divit," usmál se Hejma.

Přímé televizní přenosy soutěže Česko hledá Superstar budou vysílány od 21. března. "Budou mít dvě části. Od dvaceti hodin poběží hodinový blok s deseti soutěžícími, pak bude hodinová pauza, během které budou diváci hlasovat, no a na závěr se vrátíme do studia a vyhlásíme vítěze," říká Plovajko.

Porotci o favoritech nemluví

Nikdo z porotců není ochoten prozradit jméno svého favorita, ale shodují se na tom, že se mezi čtyřicet posledních dostaly charismatické a talentované osobnosti. "Přednost měl ten, kdo v pop music ještě nedostal příležitost. Osobně jsem víc preferoval tzv. zpěváky z ulice, i když jsme se s ostatními porotci často velmi nahlas a tvrdě hádali. K mým tajným favoritům patří tak pět soutěžících," prozradil Hejma.

Daniel Plovajko má podobný názor. "Nemám jediného favorita, mám jich víc. Velkých talentů bych sice napočítal na prstech jedné ruky, ale řekl bych, že právě oni mají na to, aby byli opravdovými SuperStar. Nejenom že krásné zpívají, jsou to i velmi zajímavé osobnosti. Teď hned bych s nimi šel do hospody a dokážu si představit, že by to byl skvěle strávený večer."

O emotivnosti výběrových kol se zmiňují všichni zainteresovaní. Plovajko přiznává: "Atmosféra byla tak úžasná, že jsem se minulou neděli večer, kdy se oznamovala čtyřicítka postupujících, neudržel a tekly mi slzy. Jsem přesvědčen o tom, že to bude velmi úspěšný pořad a televizní diváci ho možná budou prožívat podobně."