"Mluvili jsme o tom, že to bude vypadat podivně, když nejvyšší granty dostanou projekty, pod nimiž jsou podepsáni předseda a místopředseda rady," řekl Právu mluvčí rady Jan Bernard.

"Situace však byla taková, že Štěstí - jakožto jeden z projektů České televize, která se nyní přestává na filmové tvorbě podílet - by bez navýšení podpory vůbec nevzniklo. A protože do fondu vlastně přibylo 12 miliónů z projektů, které podporu dostaly, ale Česká televize je zrušila, rozdělili jsme tuto částku mezi několik žadatelů o navýšení."

Nejde však jen o případ Stránského. Jestliže druhou nejvyšší částku dostane připravovaný film režiséra Petra Zelenky Příběhy obyčejného šílenství, které natočí podle své úspěšné divadelní hry, jen o půl milionu méně dostal místopředseda fondu Lubor Dohnal na chystaný film Pouta.

"Pokud jde o Pouta Lubora Dohnala, ta dostala minule pouze certifikát, a protože se nám nyní zdál scénář dostatečně kvalitní, dostal takto vysokou podporu," řekl Bernard.

Etická záležitost členů rady

Na otázku Práva, zda je zcela regulérní, když se členové rady ucházejí o grant, Bernard odpověděl: "V regulích není nic o tom, že by se členové rady neměli o podporu ucházet, považujeme to za etickou záležitost jednoho každého člena. Neúčastní se ovšem debat ani hlasování o vlastních projektech."

Jiří Stránský k celé záležitosti Právu řekl, že producent Přemysl Pražský, který o navýšení podpory filmu Štěstí žádal, měl v televizi obří projekt Dlouhý, Široký a Bystrozraký, na který dostal pět miliónů z fondu, a ty nyní - po zrušení projektu v televizi - vrátil. Je tedy podle něj vcelku logické, že část z nich dostal jiný jeho projekt.

Filmy mají politický podtext

"Nemyslím si, že by to nebylo košer, mám čisté svědomí, nedopustil jsem se ničeho jiného, než že jsem napsal scénář a pro jeho podporu hlasovala - bez mé účasti - velmi přesvědčivá většina. Jde o látku z 50. let, důležitou stejně jako Dohnalův scénář Pouta o pronikání Státní bezpečnosti do disidentských struktur."

Za skutečný kámen úrazu Stránský považuje, že stále není nový zákon. "Tak, jak je přípraven, by mohl přinést do fondu čtyřikrát i pětkrát vyšší částky, a nemuseli bychom se o tomhle vůbec bavit."

Dotace podpoří i distribuci a festivaly

Třímiliónovou dotaci dostal Dušan Trančík na film nazvaný Josefova cesta, 2,5 miliónu Martin Duba na Správce statku a Věra Chytilova na hořkou komedii Hezké chvilky.

Dvoumiliónová půjčka podpoří výrobu filmu Karla Janáka Snowboarďáci a také projekt Petra Nikolaeva ...a bude hůř .Částku 1,5 miliónu dostane režisér Josef Cahill na film Noční rybář, po  miliónu dokumentaristé Helena Třeštíková a Karel Vachek na své celovečerní snímky Paměť 20. století II.Obrozenci a obroditelé.

Fond kinematografie dále podpořil distribuci filmu Mistři Marka Najbrta částkou 750 000 korun, po půl miliónu dostanou na distribuci David Jařab (Vaterland - Lovecký deník), Börkur Gunnarsson (Nevstoupíš dvakrát) a tvůrci snímku Český sen Vít Klusák a Filip Remunda.

Plzeňské Finále dostalo 800 000 korun, 750 000 korun dostala Městská kina v Uherském Hradišti na 30. letní filmovou školu a Mezinárodní festival dokumentů v Jihlavě.

Na modernizaci získalo milión varnsdorfské kino Panorama a 350 000 Kč kino v Berouně. Stejnou částkou bylo podpořeno zřízení nového kina Retro v Zábřehu