Film Alois Nebel se za Českou republiku uchází i o nominaci na Oscara pro nejlepší zahraniční film.

The Wrap podotkl, že pokud by se Nebel do klání o nejlepší animovaný film zapojil, bylo by to potřetí v desetileté historii této kategorie, kdy by šlo obsadit všech pět nominací. Aby to bylo možné, musí se o nominaci ucházet 16 filmů. Česká účast a souhlas akademie se zařazením snímků Tintinova dobrodružství, Happy Feet 2 a Máma mezi Marťany by k tomu přispěly. Autoři těchto filmů budou muset vysvětlit svůj záměr při použití techniky zvané motion-capture (snímání pohybu), kterou akademie nepovažuje za animaci.

Diskuse podle The Wrap může vyvolat i rotoskopická technika, jíž je natočený Alois Nebel. Film tak nelze považovat za zaručeného účastníka klání o nominaci o nejlepší animovaný film, uvedl blog. Zástupci filmu nyní s akademiky v každém případě jednají o podrobnostech sedmidenního uvedení filmu v Los Angeles, díky němuž by snímek splnil základní kritérium pro zařazení do kategorie.

Musí se dostat do amerických kin

"Snažíme se, aby měl tento snímek možnost být zařazen i do nominací za nejlepší animovaný film. Jednáme o tom s naší americkou agentkou v Los Angeles. Bylo by dobré, kdyby se podařilo do konce tohoto roku hrát Aloise Nebela po dobu jednoho týdne v losangeleských kinech," řekl Strnad.

Podle něj by s metodou rotoskopie, kterou byl snímek vytvořen, neměl být problém. "I to je ale součástí té diskuse, pracujeme na tom," dodal Strnad, podle něhož by Luňákův snímek mohl mít šanci i v soutěži o Zlaté glóby.

The Wrap později v aktualizaci článku napsal, že šanci o plné obsazení kategorie animovaný film při nadcházejícím oscarovém klání zvyšuje i zájem tvůrců francouzského snímku Une vie de chat dostat se také mezi uchazeče.

Letos se mezi ně zatím kvalifikovalo osm filmů: Gnomeo & Julie, Rango, Rio, Hoodwinked Too, Kung Fu Panda 2, Medvídek Pú, Auta 2 a Šmoulové. Ve zbytku roku ještě budou uvedeny snímky Kocour v botách, Alvin a Chipmunkové 3 a Velká vánoční jízda. Kvalifikační podmínky uvedením v Los Angeles také chystá španělský film Chico & Rita.

Podle blogu The Wrap tato kategorie nebude mít v nadcházejícím oscarovém klání jasného favorita. "Mohl by to tak být dobrý rok pro divnější film, jako je Rango anebo zcela divoká karta jako Alois Nebel," uvedl. Akademie své nominace v této kategorii obvykle oznamuje v polovině listopadu.