2. října 1971 se začal v Americe vysílat Soul Train, legendární hudební pořad, který Češi z pochopitelných důvodů moc neznají. Účinkovali v něm ti nejlepší z nejlepších. V době, kdy Češi sledovali maximálně tak stepující Vondráčkovou, Amerika se dívala naživo na Jamese Browna, Stevieho Wondera, Tinu Turner, Michaela Jacksona, Sly and the Family Stone a mnoho dalších.

První díl představil Gladys Knightovou and The Pips, Eddieho Kendrickse a Honey Cone. Zejména Gladys se v té době blížila vrcholu své kariéry. V roce 1966 podepsala smlouvu s Motownem, dělala předkapelu Supremes a postupně vydala úspěšné singly jako I Heard It Through the Grapevine, If I Were Your Woman a I Don't Want To Do Wrong. Za Neither One of Us pak dostala první Grammy.

Gladys Knightová na obalu desky jazzových standardů Before Me (2006).

Gladys Knightová na obalu desky jazzových standardů Before Me (2006).

FOTO: Verve

V roce 1973 přešla k Buddah Records a vydala svůj asi největší hit, baladu Midnight Train to Georgia (číslo 1 v  pop a R&B chart). Později už se jí nedařilo toto období překonat, ale koncertuje dodnes.

O pět dní později vydal Michael Jackson první sólo singl Got To Be There, samozřejmě pro Motown. V hitparádě Billboard Hot 100 se vyšplhal na čtvrté místo.

Singl předznamenal zkázu rodinné skupiny The Jackson 5. Bylo evidentní, že Michael má z bratrů největší talent a nepotřebuje je. Ještě chvíli fungovali dohromady, ale v polovině sedmdesátých let už bylo jasné, jak to dopadne. Když Michael vydal v roce 1979 sólo album Off the Wall s Quincy Jonesem, The Jackson 5 už téměř nikoho nezajímali.