"Na Kubě slavíme každý rok 8. prosince výročí jeho úmrtí, ale už ne tak často jeho narození. Od nynějška ho budeme slavit každý rok," řekl novinářům Ernesto Castellanos.

Ten je jedním z provozovatelů nového havanského klubu Submarino Amarillo (Žlutá ponorka), jenž je věnován odkazu nejslavnější hudební skupiny všech dob.

Bar je místem, kde se scházejí nostalgičtí fanoušci Beatles a dalších velkých rockových kapel z 60. až 80. let. Podnik se otevřel počátkem tohoto roku ve čtvrti Vedado v centrální části kubánské metropole, poblíž bronzové skulptury Johna Lennona sedícího na veřejné lavičce. Podle AFP bronzovému Lennonovi už třikrát někdo ukradl brýle.

Součástí pocty Lennonovi, jenž by se letos dožil 71 let, budou také debaty a konference. Jedna z nich se zaměří na vliv kubánské a latinské hudby v repertoáru Beatles. Hudba slavné britské čtveřice byla na Kubě v 60. letech, nedlouho po tamní revoluci, z ideologických důvodů zakázána. V posledních 15 letech se však v ostrovní zemi "brouci" těší velké popularitě. Lennonovu sochu v roce 2000 odhalil osobně kubánský vůdce Fidel Castro.