Agent Johnny English se po poslední nepovedené špionážní akci dobrovolně uchýlil do jednoho tibetského kláštera v horách, kde se snaží najít svůj vnitřní klid a také zesílit své fyzické schopnosti a zocelit svoji psychickou odolnost.

Na oficiální návštěvu Velké Británie se právě chystá čínský premiér, který má být podle informací tajných služeb zavražděn. Johnny English je proto povolán znovu do služeb MI7 a spolu s mladým agentem Tuckerem (Daniel Kaluuya) se vydá po stopách organizátorů vražedného spiknutí proti čínskému premiérovi. Při pátrání po tajemné organizaci Vír se zaplétá do kolotoče nástrah a životu nebezpečných situací, které vždy svérázným způsobem vyřeší. Brzy však zjistí, že ten hlavní soupeř je skrytý v řadách jeho vlastní špionážní organizace.

K natočení volného pokračování eskapád agenta Johnnyho Englishe nevedl tvůrce jen komerční úspěch prvního dílu, ale také snaha pojmout postavu agentu dramatičtěji a přitom reálněji. "Děj prvního filmu s Johnny Englishem byl v porovnání se současnými špionážními filmy příliš vyfabulovaný. Chtěli jsme proto, aby druhý díl dokázal udržet diváky v napětí, aniž by ztratil na zábavnosti. Příběh jsme se proto snažili držet při zemi a zároveň do něj zakomponovali spoustu vtipů," uvedl Atkinson.

Šestapadesátiletý Atkinson se proslavil nejprve v autorských seriálech pro BBC Not The Nine O'Clock News a Černá zmije. Světovou proslulost mu ovšem vynesla role pana Beana, majitele zeleného vozítka Mini Cooper a plyšového medvídka jménem Teddy.