Tu současnou připravila Nadace Moravské Slovácko a Národní galerie v Praze, odbornou část přípravy měl na starosti Tomáš Vlček a Helena Musilová, instalaci obrazů připravil bývalý generální ředitel galerie Milan Knížák.

Uprka pocházel z rodiny sedláků. Díky talentu se dostal na výtvarná studia do zahraničí, detailně poznal umění Mnichova, Prahy i Paříže, ale celým svým dílem byl zaujat slováckým venkovem. Impresionismus a secesi, tehdy nejmodernější umělecké styly, dal plně do služeb moravského folkloru. Vzniklo tak osobité regionální umění, mající v těch nejšťastnějších tvůrčích okamžicích evropskou velikost.

Uprka se narodil v Kněždubu u Uherského Hradiště, ale ateliér měl v nedaleké Hroznové Lhotě. Tady na jaře 1902 s velkou slávou přivítal sochaře Augusta Rodina, který na tuto návštěvu nikdy nezapomněl a tvrdil, že slovácký folklór, který tu poznal na vlastní oči a také díky Uprkovým obrazům, je živým projevem nejstarších pramenů evropské kultury.

Umělec v malbách i ve zdařilých akvarelech a kresbách zachycoval motivy z každodenního venkovského života, práci, slavnosti i lidové zvyky, a ve své době byl tak proslulý, že jeho Pouť u svatého Antonínka byla na pařížském Salonu v roce 1893 oceněna zvláštní cenou poroty. Za velký Uprkův obraz se dal za první republiky koupit na Moravě celý statek.

Výstava bude v Praze otevřena do 22. ledna 2012. Nejslavnější Uprkův obraz Jízda králů bude do Valdštejnské jízdárny převezen až na začátku listopadu, protože do 30. října zůstává hlavním exponátem brněnské výstavy Moravská národní galerie.