Před 40 lety

9. září 1971 vyšla v USA deska Imagine Johna Lennona. Byla to jeho druhá sólovka a dodnes je velmi oblíbená. Magazín RollingStone, který si libuje v různých tabulkách a žebříčcích, zařadil Imagine jako 76. nejúžasnější album v dějinách.

Lennon část natočil v domácím studiu, ale většina vznikla v Record Plant v New Yorku. Koproducentem byl vedle Yoko Ono také legendární Phil Spector, který během 60. let odstartoval nejednu kariéru.

Nejslavnější je úvodní track Imagine a hodně velkým hitem se stal i Jealous Guy, pocházející částečně už z indického období Beatles kolem roku 1968. Ačkoliv jde o sólovou desku, na několika písních se podílel George Harrison. První edice alba obsahovala i foto, na kterém byl Lennon s prasetem (narážka na Paula McCartneyho a jeho obrázek s ovcí na albu Ram). Imagine vyhrálo hitparády snad ve všech civilizovaných zemích a dodnes se dobře prodává v různých remasterovaných a luxusních edicích.

Earth, Wind a Viagra

A na závěr trochu legrace. Příjemná funky & soulová skupina Earth, Wind and Fire, která byla na vrcholu v sedmdesátých letech, se v září 2011 vydala na velké vzpomínkové turné ke třiceti letům své existence a za hlavního sponzora si vybrala Viagru. Co tím chtěl básník říct?