Tipy Miroslava Wanka

Čtu: Pustil jsem se do finského národního eposu Kalevala, se kterou asi nebudu hned tak hotov, a už poněkolikáté čtu V německém zajetí od Jiřího Beneše. Ne že bych si potrpěl na tematiku koncentračních táborů, ale bratr Eduarda Beneše ji asi vystihuje nejlépe, napsal ji hned po návratu. Kniha má také krásný jazyk.

Poslouchám: Desku skupiny Sleepytime Gorilla Museum, natáčela ji ve stejné době jako my Rybí tuk, jenž produkoval jejich baskytarista. A pak výběr skupiny Zuby nehty, to je moje srdeční záležitost.

Viděl jsem: Textaře ze skupiny Grateful Dead Huntera a baskytaristu Big Brother And The Holding Company Petera Albina. Bylo to příjemné setkání. Silným zážitkem taky bylo setkání s Jazem Colemanem. Když zjistil, že jsme už v roce 1981 hráli písničku od Killing Joke, tak mě v době, kdy zkoušeli v Sonu, pozvali k mikrofonu, abych si ji s nimi zazpíval.

Internet: Nejsem surfař, používám internet na vyhledávání spojení a zjištění, kdo kde hraje. A k emailům.

František Novotný: Blažení

Novotný je textař spojený pupeční šňůrou se Spirituál kvintetem, Karlem Zichem či Michalem Prokopem, redaktor těšící posluchače Českého rozhlasu při ranním vstávání povídáním třeba s Janou Hlaváčovou a Luďkem Munzarem.

Ve skutečnosti je ale básníkem. Směřuje od člověka k člověku, hledá pochopení a dotek: "Láska je řeka/ u dna tichá/ a na hladině/ zrcadlení/ V největším žáru/ nevysychá/ a neukáže/ co v ní není." Novotný vnímá ostré hrany života, ale právě setkání s blízkým člověkem mu pomůže se jim vyhnout, nebo je obrousit, aby nezranily. V jeho verších ožívají nejkrásnější tradice české poezie hrající si s jazykem.

Verše doplnil poetickými texty, jimiž těší posluchače a snaží se pojmenovat, co má cenu, i když jde třeba jen o otázky: "Jakou cenu má rok? ptá se student, který propadl u státní zkoušky. Jakou cenu má měsíc? ptá se matka, které se předčasně narodilo dítě. Jakou cenu má týden? ptá se vydavatel týdeníku. Jakou cenu má vteřina? ptá se ten, kdo přežil havárii. A jakou cenu má tisícina vteřiny? ptá se sportovec, který získal na olympiádě stříbrnou medaili."

František Novotný: Blažení
Radioservis, 157 stran, 135 Kč, i
lustroval Jiří Anderle.

Daniel Landa: Vltava Tour

Úspěšné loňské miniturné, při němž vyprodával sportovní haly v Čechách, se rozhodl připomenout Daniel Landa nejenom na albovém záznamu, ale také na souběžně vycházejícím DVD. Připomněl atmosféru posledního koncertu v Praze (20. 2. 2003), při němž už byl více rozezpíván, což je na nahrávce znát. Nemusel se tolik opírat o pomocný vokál skvělého Petra Koláře, který mu na pódiu pomáhal.

EMI, 72:38