V Praze se představí zahraniční hvězdy i přední tuzemské kolektivy. Například švédský Cirkus Cirkör, který je nejlepším skandinávským souborem svého druhu, uvede dvouhodinový projekt Wear it like a crown, ve kterém šest herců a artistů na otáčejícím se jevišti zavede diváky do světa iluzí a fantazie.

"Nic pro ně není nemožné - akrobacie, stínohra, házení noži i žonglování vším možným včetně běžících motorových pil a pingpongových míčků," charakterizoval tucet chystaných repríz ředitel přehlídky Jiří Turek.

Poprvé bude v Praze hostovat francouzský soubor Compagnie XY. V jeho představení Le Grand C vytváří 17 akrobatů podívanou plnou akrobacie na zemi i ve vzduchu. "Ať už jde o skoky, pády, přemety či lidské pyramidy," podotkl. Podle Turka nadchnou všechny, kteří mají rádi riziko a odvahu.

Zahájí Francouzi

O zahájení přístupné zdarma se postará francouzský soubor Compagnie Malabar, jehož členové před pěti lety prošli centrem Prahy s obrovskou animovanou kudlankou. Letos uvedou 21. srpna večer představení Les Aquareves, v němž nechají parkem plout velký měsíční koráb. Jeho cestu zakončí vzdušná i pozemní akrobacie, pyrotechnické efekty a žonglování.

Podle Turka festival poprvé vyrazil na cesty a v červnu a červenci uvedl ochutnávky domácího programu na třídenních prezentacích v Olomouci, Ostravě, Brně a Frymburku na Lipně. "Zájem je i pro příští rok," řekl.

Z domácích souborů se diváci mohou těšit na Cirkus Mlejn, skupiny VOSTO5, Spitfire Company, Annu Polívkovou, Teátr Víti Marčíka, Bilbo Compagnii, Sacra Circus a Circus LeGrando. Premiéra performerky Aleny Dittrichové a Studia DAMÚZA s názvem Ate Madrugada/Až do svítání se uskuteční 24. srpna. S komediantským večerem vystoupí o den později poprvé společně Víťa Marčík, Vojta Vrtek, Zdeněk Vlček a Kristýna Vlčková.

Představení souboru R.I.P. nazvané ProjectWINGS zavede diváky do světa tance a stepu. Uvede i hostující členku Švandova divadla a držitelku Thálie Petru Hřebíčkovou, čtrnáctiletou mistryni Evropy a světa ve stepu Kateřinu Fialovou a kapelu Ondřeje Brzobohatého.

V sobotu 27. srpna se Letní Letná otevře příchozím, kteří chtějí předvést veřejnosti své umění vycházející z nového cirkusu. Přehlídku doplní představení pro děti uváděná pětkrát denně. Podruhé se uskuteční škola pro děti od šesti do 15 let. Každý den si budou moci vyzkoušet žonglování, jízdu na jednokolce, výrobu loutek a masek, divadlo či chůzi na laně a společně vystoupí v závěru festivalu. Školu povede divadelnice a herečka Bela Schenková se svým divadelním šapitó a divadlem ANPU.

Vstupenky na Cirkus Cirkör a Compagnii XY jsou už v předprodeji. Ostatní představení se budou prodávat na místě od 19. srpna. Ceny se pohybují od 70 (dětská představení) přes 200 (česká večerní představení) až do 520 korun (Cirkus Cirkör, Compagnie XY).