Není pochyb o tom, že scenárista a režisér Kameňáku zmíněnou ambici naplnil. Stejně jako v hospodách i ve filmu zní anekdoty v naprosté většině fousaté tak, že překvapeně by se mohlo zasmát leda batole. Ale protože batolatům ty vtipy rozhodně určeny nejsou, zbývá zase jen ta hospoda, kde se člověk od třetího (pátého či sedmého) piva zasměje prostě všemu.

Stejné schéma

Půdorys Kameňáku je týž jako v jedničce: pět všedních dní v obci Kameňákov, kde se podle četnosti výskytu toho kterého druhu anekdot, jež diváci Troškovi po jedničce posílali, přeskakuje z domova do školy, mezi policajty, do nemocnice, k židovi, farářovi, ke tchýni a do blázince. Však to znáte: Dědeček na nemocničním lůžku: "Stolici mám pravidelnou, pane doktore. Každé ráno v šest hodin." Na to sestra: "Ale probouzí se až v půl sedmé."

A tak to jde pořád, postavy říkají příslušné vtipy, (s pečlivostí hodnou lepší věci byly vybrány hlavně ty, v nichž zazní sprostá slova) a kamera je přitom snímá.
Na rozdíl od jedničky je tu ovšem také zápletka, a ta konečně zbořila veškeré hranice dobrého vkusu: erektivní modrý pramen, který se v Kameňákově objevil už minule, tentokrát prýští ve sklepě staré báby a ta, nadopována zázračnou tekutinou, znásilňuje místní mladé muže. Proti gustu žádný dišputát, ale pohled na téměř osmdesátiletou stařenu, jak se v kombiné natřásá a mnutím vlastních prsou svádí mladého muže, bych si ráda odpustila - v kterékoliv putyce.

Podobné obsazení

Herecký ansámbl je u ve většiny postav stejný (naposled se na plátně objevila Helena Růžičková)  a stejně také hraje respektive vykládá vtipy, z nichž jsou dokonce "nacvičené" už z minula. Někdo to umí líp, jiný hůř, někdo jakoby tím vraždil. Někteří diváci se smějí, jiní stydí, leckdo se může i hodně nudit, protože ani legraci kolem ranního selhávání muže na loži manželském by filmař neměl opakovat pětkrát (nepočítaje v to první Kameňák).

Kubišová: Jezte psy a kočky

Jsou tu však i nové postavy a s nimi noví interpreti. Jen Helena Vondráčková a Martin Maxa sami vědí, proč přijali role navzájem se milující doktorky psychiatrie a tělocvikáře. Maxa možná nemohl odolat nabídce předvést na plátně své mužné tělo bez obalu, Vondráčková zase vrátit se po letech na plátno - za každou cenu. A účast Marty Kubišové v sebeparodickém reklamním skeči "jezte psy a kočky, budete zdraví" je ponejvíc smutným dokladem toho, kam až lze zajít - ovšem ve jménu čeho neradno zkoumat.

Na Kameňák 2 možná zase přijde půl miliónu lidí a leckterého zasmušilého intelektuála to třeba dovede k vážným úvahám o stavu, nárocích a vkusu české společnosti. Ne! Ještě pořád zbyde dost miliónů těch, kteří půjdou na vtipy s kamarády do hospody a do kina radši na opravdickou filmovou komedii (bude-li jaká!) A ty příští čtyři milióny na Nový rok? Inu, posilvestrovská kocovina je mocná čarodějka.

Kameňák 2
ČR 2004
Režie: Zdeněk Troška, Scénář: Zdeněk Troška, Evžen Gogela, Marek Kališ, Kamera: David Ployhar, Hrají: Jana Paulová, Václav Vydra, Marek Vašut, Helena Růžičková, Helena Vondráčková, Lubomír Lipský, Jan Skopeček, Josef Laufer, Marta Kubišová a další.