Výstavu slavnostně zahájila manželka prezidenta České republiky Livia Klausová, která je až do 27. ledna na návštěvě Spojených států. Přehlídka české plakátové školy je prvním ze série akcí, které v následujících třech měsících budou propagovat českou kinematografii. Nad projektem převzala záštitu právě manželka prezidenta paní Klausová.

Cesta českých plakátů do mekky filmového průmyslu započala v lednu loňského roku ve výstavní síni Nadace ČFU v Mánesu v Praze. Vernisáž tehdy navštívil ředitel Českého centra v New Yorku Přemysl Pela a jeho zástupkyně Irena Kovářová. Výstava jim natolik učarovala, že se rozhodli převzít ji a od května do června vystavit v New Yorku v rámci Festivalu českých fantaskních a hororových filmů.

Český filmový plakát 20. století
od 22. ledna do 18. dubna 2004
sídlo Americké akademie filmových věd a umění
Los Angeles, USA
70 plakátů od počátku 20. století do jeho konce

Vernisáž této akce pro změnu přilákal generální konzulku ČR v Los Angeles Margitu Fuchsovou, která se o uvedení výstavy do programu AMPAS zasloužila. Výstavu by měly doprovodit další akce, o kterých se jedná. Měla by to být například retrospektiva filmů Juraje Jakubiska či ukázka z prací studentů FAMU.

Výstavy v sídle Americké akademie filmových umění a věd (Academy of Motion Picture Arts and Sciences - AMPAS) v Beverly Hills jsou prestižní záležitostí a návštěvníci je mohou shlédnout zdarma. Kolekce, která bude vystavena od 22. ledna do 18. dubna, čítá na 70 plakátů od počátků 20. století do jeho konce.

Z Los Angeles se plakáty "vydají" do českého centra v Sofii, kde budou k vidění od března do dubna. Do České republiky se vrátí na konci června, kdy budou vystaveny v Muzeu umění Karlovy Vary jako doprovodná akce Mezinárodního filmového festivalu. Skvosty české plakátové školy čeká i putovní výstava po jihovýchodní Asii. Dalšími zastávkami by mohl být Hamburk i Japonsko.