Dřevo. Nejstarší stavební materiál, který člověk použil ve chvíli, kdy vyšel z jeskyně. Dřevěné chaty, sruby, kolové stavby... Ve dřevěném se bydlelo nejlépe. Dlouho. I první městské stavby byly dřevěné. Nejprve celé, pak zčásti - dřevo začalo postupně ze sortimentu základních stavebních materiálů mizet. Pro město bylo nebezpečné, příliš snadno podléhalo ohni.

Přesto se dřevěné domy stále stavěly a staví, byť v mnohem menším množství. Máme stále ke dřevu jakousi výhradu - domy se přece mají stavět na generace, skoro jakoby napořád a dřevo se nám možná zdá nedůvěryhodné. Zbytečně.

Vystavené domy svou dřevěnost dávají noblesně najevo. Přitom by se nevešly do označení romantický, vesnický, lidový. Naopak, výběr oněch deseti domů byl pečlivě proveden tak, aby se tu představila architektura racionální, minimalistická, exaktní - taková, která ví, že půvab tohoto materiálu netřeba podtrhovat formálním řešením. (Možná je škoda, že se do výběru nevešel jeden z mála návrhů dřevěného high-tech z brněnského regionu.)

Vybrat z deseti nejzajímavější se dá těžko, všechny jsou unikátní. Ale přesto - za zvýšenou pozornost stojí vila v Chuchli od M. Cajthamlové, dům v zahradě v Kroměříži od Archteamu, rodinný dům v Ústí nad Labem od J. Jehlíka či rodinný dům v okrese Praha - východ od Ivana Kroupy a Radky Kurčíkové.

Současný český dřevěný dům, výběr 1998 -2003
Galerie Jaroslava Fragnera v Praze, denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, do 1. 2. 2004. K výstavě je vydán katalog.