Bývalá jízdárna jezdeckého pluku se nachází v Keplerově ulici. Budova je technickou památkou, podle Kauckého by ale bylo možné ji rekonstruovat a přizpůsobit vystavení epopeje. Praha by si chtěla objekt pronajmout. Podle Kauckého tento záměr nevyžaduje na rozdíl od dalších variant změny územního plánu. "Je vhodný i z toho důvodu, že umožňuje propojení místa s areálem Pražského hradu a kvalitní dopravní dostupnost," uvedl Kaucký.

Architektonická soutěž do konce roku?

Podle radního město se Správou Pražského hradu už předběžně jednalo, nyní se musí vyjednat konkrétní podmínky. Praha by například musela Hradu nabídnout jiné prostory, do kterých by byly přemístěny předměty v současnosti uskladněné v jízdárně.

Pokud by bylo jednání s Hradem rychlé, mohla by být do konce roku vyhlášena architektonická soutěž. Po získání všech povolení by oprava mohla začít zhruba v létě 2013 a trvala by podle Kauckého minimálně rok a půl. Jaké náklady si rekonstrukce vyžádá, nedokázal radní odhadnout.

Vítkov versus Letná

Radní posuzovali také varianty výstavby nového pavilonu na Letné nebo na Vítkově, které se dostaly do užšího výběru. Na Vítkově by pavilon stál na karlínském úbočí a byl by zapuštěn do svahu, na Letné by pak galerie vyrostla v blízkosti Národního technického muzea a Národního zemědělského muzea.

Kvůli stěhování Slovanské epopeje do Prahy vznikly loni mezi Prahou a Krumlovem ostré spory, které se uklidnily až po výměně vedení obou radnic. Praha chce 15 obrazů z krumlovského zámku odstěhovat letos na podzim na zhruba dvouletou výstavu ve Veletržním paláci.

O budoucnosti se bude jednat dál

O tom, co by s plátny bylo poté, bude Praha s Moravským Krumlovem a Jihomoravským krajem jednat. Kaucký nevylučuje ani návrat obrazů na Moravu. Bez dohody s Krumlovem nechce vedení města uvažovat ani o zapůjčení pláten do Tokia, o které Japonsko Prahu před časem požádalo.

Slovanskou epopej tvoří 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa. Mucha obrazy daroval Praze, po druhé světové válce byly převezeny do Krumlova.