Před koncertem se setkal Vargas v Praze s novináři a přiznal, že se po šesti letech do České republiky velice těšil. „V Praze jsem měl tehdy obrovský úspěch a reakce publika mne přesvědčila, že bych se měl vrátit,“ říká Vargas. „V Českém Krumlově jsem ještě nebyl, ale slyšel jsem o jeho krásách, a tak organizátorům festivalu nedalo moc práce mne přesvědčit,“ pokračoval sympatický padesátiletý umělec.

„Nakonec z Vídně, kde s rodinou žiji, to není tak daleko,“ dodává. Vystupování pod širým nebem jako v Krumlově není pro Vargase nic nového. „Jen je třeba zvolit trochu eklektičtější repertoár pro letní publikum, nevynechat některé populární árie, což neznamená, že by koncert byl méně kvalitní,“ poznamenává. V příštím roce oslaví třicet let na operních scénách a těší se zejména na účinkování ve Vídni, v newyorské MET a v Bavorské opeře v Mnichově, které považuje za hlavní světové scény.

Koncertů čeká Ramóna ještě hodně

Letos po Českém Krumlově bude mít ještě v červenci koncert v Benátkách na náměstí sv. Marka, chystá se na turné po Jižní Americe, vystoupí i v rodném Mexiku. „V říjnu se vracím do newyorské MET a budu zpívat v nové inscenaci Mozartova Dona Giovanniho,“ řekl Právu. Konec roku ho zastihne v milánské La Scale v Offenbachových Hoffmannových povídkách.

Jako lyrický tenor musí velice dbát o hlas. „Vždy respektuji stav hlasu a nesnažím se ho přepínat, pečuji o hlasovou techniku a raději s některými rolemi počkám, než abych se unáhlil a poškodil ho,“ dodal pěvec, který nemá příliš rád moderní režiséry. „Nejhroznější jsou ti, co nemají úctu k hudbě. To raději z inscenace odejdu,“ uzavřel Vargas. Festival, který potrvá do 20. srpna, nabízí na Vargasův galakoncert ještě 200 lístků k sezení a některé levnější k stání.

V sobotu pokračuje festival koncertem violoncellisty Mischy Maiského, který za doprovodu SOČR zahraje díla Beethovena a Brahmse. Celkem přinese kolem 15 koncertů, kde vystoupí i další operní hvězdy jako José Cura a Plácido Domingo.