Tipy Dušana Kleina

Čtu: Právě teď vynikající knihu Bernarda Malamuda Podnájemník.

Poslouchám: Pořád musím poslouchat nějakou hudbu, většinou klasiku nebo melodický jazz 30. let.

Viděl jsem: Jednak jsem nedávno viděl Lynchův film Mulholland Drive a v poslední době několik českých filmů, které se budou ucházet o České lvy. Pokud bych měl říct, který z nich je opravdu film filmový, pak jsou to Želary. 

Jaksi taksi: Všechno dobrý

Punkrockoví Pražáci Jaksi taksi po osmi letech existence a několika vlastním nákladem vydaných počinech nahráli konečně debut pro velkou gramofirmu. Jelikož jsou autorsky nesmírně plodní, nesahali do archívu a nabídli sérii novinek. Jsou jednoduché, na první poslech pozitivní a skočné, jak káže zákon současného punk rocku. V textech se ale skrývají pochybnosti a ukazuje se, že k tomuto druhu hudby patří i povšechný pohled na společnost. Kamenem úrazu alba je skutečnost, že je na téměř padesáti hracích minutách vcelku monotónní, jeho kladem pak fakt, že punkrockových skupin jdoucích ve šlépějích americké scény devadesátých let se u nás mnoho neurodilo. 

BMG, 47:55

Videopráce z Itálie  / Federico Pietrella - instalace / Veronika Bromova - autoportréty

Čtrnáct mladých umělců z Itálie představuje v Galerii Futura široké stylové i výrazové možnosti současné umělecké videoscény. Federico Pietrella předvádí montáž z ocelových hřebíků, nazdařbůh zatlučených do zdi galerie. Veronika Bromová nabízí sérii fotografických autoportrétů. Používá při nich fotoaparát jako mikroskop a zachycuje intimní momenty svého obličeje z různých pozic a poté zvětšuje tyto obrazy do nelidských proporcí. 

Od 15. 1. do 29. 2. 2004, Galerie Futura Praha