Do Československé televize Vostřáková nastoupila v roce 1957 a zmizela z ní o dvanáct let později kvůli jediné větě, v níž označila vítězství hokejistů nad Sovětským svazem za morální vítězství. Její návrat na obrazovku v roce 1990 byl velkou slávou. Po několika letech se ale práce v televizi vzdala definitivně.

Milena Vostřáková na snímku z roku 1994

Milena Vostřáková na snímku z roku 1994

FOTO: Jan Třeštík, ČTK


Morální vítězství hokejistů

Vostřáková po vítězném hokejovém zápase československých hokejistů s mužstvem Sovětského svazu na mistrovství světa v březnu 1969 totiž divákům oznámila, že normálně pije čaj, ale teď si připije vínem, protože jde o vítězství nejen sportovní, ale i morální. Údajně tak vyvolala protisovětské vášně.

Milena Vostřáková

Milena Vostřáková

FOTO: Veronika Šimková, ČTK

Následoval totální zákaz vystupovat nejen v televizi, ale i kdekoliv jinde. Ze známé a populární televizní hvězdy se stala asistentkou scény, která vařila kávu, sháněla hercům ramínka na šaty a chodila pro účinkující do vrátnice. Mnozí se tehdy od ní odvrátili - báli se pomáhat někomu, kdo je na listině nežádoucích.

Milena Vostřáková na snímku z roku 1960

Milena Vostřáková na snímku z roku 1960

FOTO: Tachezy Jan, ČTK

V 80. letech se na obrazovku vrátila

Nakonec se však všechno začalo obracet k lepšímu. V 80. letech začala konferovat program Milana Chladila a Yvetty Simonové a teprve po roce 1989 se vrátila na obrazovku jako programová hlasatelka.


Milena Vostřáková
Narodila se 2. března 1934. V roce 1959 debutovala na filmovém plátně, kdy ztvárnila menší roli ve snímku Jiřího Krejčíka Probuzení. V roce 1964 hrála také v komedii Františka Filipa Tři chlapi po roce a po listopadu 1989 ji režisér Milan Šteindler obsadil do televizního filmu Maestro.
Po ukončení dráhy televizní hlasatelky moderovala spolu s kolegyněmi pořad Dámský klub na rádiu Frekvence 1, později přešla do Českého rozhlasu 2 Praha a uváděla různé kulturní akce či módní přehlídky, jak o tom loni hovořila v pořadu Všechnopárty Karla Šípa.
Se svými bývalými televizními kolegyněmi spoustu let připravovala oblíbené stolní kalendáře s recepty známých osobností. Byla spoluautorkou knížky Tak a je to! aneb Dámy, nejste na to samy, obsahující užitečné rady pro zdraví, vaření a pohodu v domácnosti.