Tipy Františka Niedla

Čtu: Když píšu, nečtu a to třeba rok. Když nepíšu, čtu pořád. Teď: Boris Akunin - Tajemství zlatého tolobasu, E. W. Heine - Let ptáka Ohniváka. Leon Uris - Exodus. Jsou to prostě orgie.

Poslouchám: Právě Pouť ve Svatým Jáně. Texty, hudba, zpěv Jan Matěj Krnínský, hraje kapela Paraván. Velmi příjemná relaxační muzika.

Viděl jsem: Tři mušketýry na otáčivém hledišti v Č. Krumlově. Jen mě mrzí, že to byla už jedna z posledních sezón na této scéně. A že s naším národem jde stále ruku v ruce až patologická radost z boření toho, co úspěšně fungovalo.

Internet: Vždycky někdo zazvoní, jdu otevřít, a on je to internet. Snažím se zavřít dveře a nepustit ho do domu, ale je neodbytný. Někdy si ho přivolám i sám.

Wyclef Jean: The Preacher´s Son

Bývalý člen skupiny The Fugees, Wyclef Jean, je na sólové dráze úspěšný, byť pro evropské ucho poněkud monotónní a upovídaný. Na novém albu se tomu dojmu postavil spojením s nejrůznějšími hosty. V jednotlivých kompozicích, které se pohybují od hip-hopu k soulu, se vedle něho střídají různé hudební osobnosti (Carlos Santana, Buju Banton, Missy Elliott). Právě ony díky své originalitě přinášejí potřebnou pestrost, pročež to po dlouhé době vypadá, že se na kolekci, které se dotkl Wyclef Jean, něco děje.

BMG, 65:18

Vladimír Bystrov: Únosy československých občanů do Sovětského svazu v letech 1945-1955

Současně se vstupem Sovětské armády v říjnu 1944 na území bývalého Československa přistoupily speciální jednotky sovětské bezpečnosti k rozsáhlému stíhání mnoha skupin čs. občanů ruské, běloruské a dalších národností, "nepřátel" sovětské moci, kteří se k nám uchýlili po Říjnové revoluci, působili v čs. legiích nebo odešli v souvislosti s obsazením Podkarpatské Rusi, patřící původně k ČSR. Řada jich byla předána oficiálními čs. institucemi a skončila v pracovních a trestních táborech. Bystrov podává zprávu o jejich dramatických osudech.

Themis, 341 stran