"Velký americký malíř, který hluboce miloval starou Evropu, nás právě opustil," uvedl v prohlášení francouzský ministr kultury Frédéric Mitterrand. "Jeho práce byla hluboce poznamenaná jeho vášní pro řeckou a římskou antiku a její mytologii, která pro něj byla bezedným zdrojem inspirace."

Twombly je znám svými abstraktními díly kombinujícími malířské a kreslířské techniky, opakované linie, čmárance a používání slov i grafitti. Často byl spojován s legendárními americkými umělci Jasperem Johnsem a Robertem Rauschenbergem, s nimiž se setkal jako student v New Yorku začátkem 50. let minulého století.

Jeho obrazy se prodávaly za rekordní částky

Jakkoli uznání jeho děl přišlo až během jeho pozdějšího života, dočkal se ho měrou vrchovatou, když se jeho obrazy na dražbách prodávaly za rekordní částky - zatím nejvyšší sumu 5,6 miliónů eur vynesla v roce 2002 jeho nepojmenovaná malba při prodeji v dražební síni Sotheby's.

Jeho plátna ovšem vzbuzovala i vášně jiného druhu: V roce 2007 stanula před francouzským soudem výtvarnice kambodžského původu Rindy Samová za to, že v avignonském muzeu otiskla své namalované rty na Twomblyho bílé plátno, které tvoří součást triptychu Tři Platónovy dialogy, a jehož hodnota byla tehdy odhadována na dva milióny dolarů. Rtěnku z plátna odstranili restaurátoři a výtvarnice musela zaplatit pokutu 1500 eur galerii a jejímu majiteli - a dolar padesát samotnému umělci.

Cy Twombly se narodil jako Edwin Parker Twombly 25. dubna 1928 v Lexingtonu v USA. Přezdívku Cy dostal od svého otce, který hrál baseball za Chicago White Sox a říkalo se mu Cy podle jiného slavného hráče s tvrdým odpalem "Cyklona" Younga.