Myšlenka uspořádat v srdci vinařského kraje přehlídku designu se podle Jany Zielinski zrodila během jednoho letního večera na návštěvě u mistra porcelánového designu Daniela Piršče, který do Mikulova před lety přestěhoval nejen svou rodinu, ale také prosperující dílnu. Vznikl tak festival Křehký Mikulov – do 15. srpna v zámeckých prostorách představuje nejen díla Daniela Piršče, ale také nizozemské hvězdy Richarda Huttena nebo studentů ateliéru Evy Eisler.

Daniel Piršč: Buget zlatý

Daniel Piršč: Buget zlatý

FOTO: Archiv, Právo

„Chtěli jsme udělat výstavní festival mimo Prahu, ne veletrh. Zaměřili jsme jej na umělecký design, na věci, které jsou v limitovaných sériích nebo v prototypech a nejsou určeny k masové spotřebě,“ vysvětluje ředitelka Designbloku a spoluautorka koncepce Jana Zielinski.

Snivá krajina Daniela Piršče

V komnatách honosného barokního sídla rodu Dietrichsteinů najdeme šest expozic. Základem je přehlídka nejnovější produkce Daniela Piršče nazvaná 1340 °C. Ten vytvořil snivou krajinu světla a stínu, z níž vystupují křehké vázy, svícny, misky, jeho moderní 3D tapety nebo vtipné pokladničky ve tvaru lebek s vyřezávaným dekorem.

„Impulsem pro tuhle výstavu byla váza Shadow ve tvaru kytary, kterou jsem dodělal do trojice Kaktus a Kříž. Říkáme tomu mexický set,“ prozrazuje designér. Poprvé v Česku vystavuje Piršč pompézní vázy Buquet, absolutní novinkou je jídelní servis Panathenai. „Vzor jsem získal náhodou. Je to zmenšený vlys na Parthenonu,“ říká autor.

Pod skleněným stromem vyrostly symboly deště nebo ticha

Další instalace Archív zázraků prezentovala Českou republiku na loňském EXPO v Šanghaji. Pod skleněným stromem od Olgoj Chorchoj vyrostly symboly deště, pohybu, nekonečna nebo ticha – mezi autory jsou například Rony Plesl, René Šulc, Hana Zárubová či Anna Kozová.

Daniel Piršč: Bílý tygr

Daniel Piršč: Bílý tygr

FOTO: Archiv, Právo

Zielinksi s kolegou Jiřím Mackem připravili pro Mikulov ještě Křehký Stories, což je kolekce limitovaných kousků většinou ze skla a porcelánu.

Speciálně pro festival vznikly hned čtyři nové edice, mezi nimi váza Camoufleur od Richarda Huttena či roztomilé dózičky Nudibranch od Yvety Kroupové.

Camoufluer

Camoufluer

FOTO: Archiv, Právo

„Udělal jsem kolekci křehkých nádob. Je to jeden objekt, který se skládá ze čtyř dílů, k sobě perfektně ladících. Zároveň může každý fungovat sám za sebe. Na každém je napsaný text, takže si s tím můžete hrát a nechávat různé vzkazy. Je to velmi čistý design, otevřený nápadům uživatelů,“ popisuje svůj objekt Nizozemec Hutten a dodává, že rád dělá hravý design. „Moje práce není tak o estetice jako o zábavě. Vytvářím možnosti,“ prohlašuje.

Fotografie Salima Issy

Zážitkem je také kolekce Treasure Hunt, kterou vytvořili studenti ateliéru K. O. V. při pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Pod vedením renomované Evy Eisler pracovali se dřevem a pojmem „poklad“ – a to s výjimečnými výsledky. Zapomenout bychom neměli ani na fotografie Salima Issy a tvorbu Ivana Jelínka, autora zpracovávajícího porcelán osobitou technikou bez pomoci forem.

Treasure Hunt: Markéta Kratochvílová

Treasure Hunt: Markéta Kratochvílová

FOTO: Archiv, Právo

První ročník ojedinělého projektu Křehký Mikulov otevřel pro prezentaci moderního designu nové možnosti. Spojení komorních prostor zámku s dynamickými myšlenkami současnosti se ukázalo jako šťastná volba, atmosféra romantického města a jeho okolí je navíc skvělým bonusem.

Celkové hodnocení: 80%