Hlavní obsah

Mikulov ožil přehlídkou současného uměleckého designu

Právo, Kateřina Farná

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Do jaké míry může fungovat spojení jihomoravského městečka a současného artového designu, premiérově vyzkoušeli organizátoři pražského Designbloku a majitelé Galerie Křehký. Do mikulovského zámku přivezli na více než měsíc novinky českých i zahraničních tvůrců.

Foto: Archiv, Právo

Daniel Piršč: jídelní set Panathenai

Článek

Myšlenka uspořádat v srdci vinařského kraje přehlídku designu se podle Jany Zielinski zrodila během jednoho letního večera na návštěvě u mistra porcelánového designu Daniela Piršče, který do Mikulova před lety přestěhoval nejen svou rodinu, ale také prosperující dílnu. Vznikl tak festival Křehký Mikulov – do 15. srpna v zámeckých prostorách představuje nejen díla Daniela Piršče, ale také nizozemské hvězdy Richarda Huttena nebo studentů ateliéru Evy Eisler.

Foto: Archiv, Právo

Daniel Piršč: Buget zlatý

„Chtěli jsme udělat výstavní festival mimo Prahu, ne veletrh. Zaměřili jsme jej na umělecký design, na věci, které jsou v limitovaných sériích nebo v prototypech a nejsou určeny k masové spotřebě,“ vysvětluje ředitelka Designbloku a spoluautorka koncepce Jana Zielinski.

Snivá krajina Daniela Piršče

V komnatách honosného barokního sídla rodu Dietrichsteinů najdeme šest expozic. Základem je přehlídka nejnovější produkce Daniela Piršče nazvaná 1340 °C. Ten vytvořil snivou krajinu světla a stínu, z níž vystupují křehké vázy, svícny, misky, jeho moderní 3D tapety nebo vtipné pokladničky ve tvaru lebek s vyřezávaným dekorem.

„Impulsem pro tuhle výstavu byla váza Shadow ve tvaru kytary, kterou jsem dodělal do trojice Kaktus a Kříž. Říkáme tomu mexický set,“ prozrazuje designér. Poprvé v Česku vystavuje Piršč pompézní vázy Buquet, absolutní novinkou je jídelní servis Panathenai. „Vzor jsem získal náhodou. Je to zmenšený vlys na Parthenonu,“ říká autor.

Pod skleněným stromem vyrostly symboly deště nebo ticha

Další instalace Archív zázraků prezentovala Českou republiku na loňském EXPO v Šanghaji. Pod skleněným stromem od Olgoj Chorchoj vyrostly symboly deště, pohybu, nekonečna nebo ticha – mezi autory jsou například Rony Plesl, René Šulc, Hana Zárubová či Anna Kozová.

Foto: Archiv, Právo

Daniel Piršč: Bílý tygr

Zielinksi s kolegou Jiřím Mackem připravili pro Mikulov ještě Křehký Stories, což je kolekce limitovaných kousků většinou ze skla a porcelánu.

Speciálně pro festival vznikly hned čtyři nové edice, mezi nimi váza Camoufleur od Richarda Huttena či roztomilé dózičky Nudibranch od Yvety Kroupové.

Foto: Archiv, Právo

Camoufluer

„Udělal jsem kolekci křehkých nádob. Je to jeden objekt, který se skládá ze čtyř dílů, k sobě perfektně ladících. Zároveň může každý fungovat sám za sebe. Na každém je napsaný text, takže si s tím můžete hrát a nechávat různé vzkazy. Je to velmi čistý design, otevřený nápadům uživatelů,“ popisuje svůj objekt Nizozemec Hutten a dodává, že rád dělá hravý design. „Moje práce není tak o estetice jako o zábavě. Vytvářím možnosti,“ prohlašuje.

Fotografie Salima Issy

Zážitkem je také kolekce Treasure Hunt, kterou vytvořili studenti ateliéru K. O. V. při pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Pod vedením renomované Evy Eisler pracovali se dřevem a pojmem „poklad“ – a to s výjimečnými výsledky. Zapomenout bychom neměli ani na fotografie Salima Issy a tvorbu Ivana Jelínka, autora zpracovávajícího porcelán osobitou technikou bez pomoci forem.

Foto: Archiv, Právo

Treasure Hunt: Markéta Kratochvílová

První ročník ojedinělého projektu Křehký Mikulov otevřel pro prezentaci moderního designu nové možnosti. Spojení komorních prostor zámku s dynamickými myšlenkami současnosti se ukázalo jako šťastná volba, atmosféra romantického města a jeho okolí je navíc skvělým bonusem.

Celkové hodnocení: 80%

Reklama

Související témata:

Související články

Moderní výstava o Dvořákovi

České muzeum hudby v Praze otevřelo novou interaktivní výstavu o skladateli Antonínu Dvořákovi. Nachází se v přízemí hlavní budovy na Malé Straně a váže se...

Výběr článků

Načítám