„Slavnostní odhalení instalace The Tears of Stalin (Stalinovy slzy) v parku na Letné se chystá na 16. června 2011 od 15 hodin,“ uvedla za organizátory Silvie Marková.

Podle ní se jedná o součást projektu režisérky a umělecká šéfky vídeňské skupiny Theatrecombinat Claudie Bosse, který nazvala Exploze ticha. Obří instalace na místě někdejší největší Stalinovy sochy mají „připomínat atmosféru Prahy v období jeho instalace i odstranění, budou symboly slibů a očekávání společnosti po revoluci v roce 1989“. Instalace má veřejnost politicky iritovat. Projekt se připravoval ještě před tím, než se určilo, že v Česku se bude ve čtvrtek stávkovat.

Exploze ticha má být jedním z vrcholů letošního Pražského Quadriennale, ne však ve čtvrtek ale v úterý 21. června odpoledne. Uliční performance by se měly zúčastnit stovky lidí. Od schodů z Letenských sadů by měly stát až na Staroměstské náměstí a sborově mlčet. „Po 50 minutách ticha začnou účastníci šeptem vyprávět množství příběhů o životě, identitě a politice,“ popsala Marková.