Tisková mluvčí galerie Petra Jungwirthová, která ze svého místa za několik dní odejde, pro Právo uvedla, že nový šéf Národní galerie se choval sympaticky a projevil se jako akční osoba.

Svůj vlastní odchod z instituce komentovala slovy, že to nemá nic společného s nástupem nového vedení, ale že dostala pro ni atraktivní pracovní nabídku, které neodolala.

Dopoledne se konalo za účasti Milana Knížáka Röslovo setkání s řediteli sbírek. Tomáš Vlček, ředitel sbírky moderního a současného umění, Právu řekl, že schůzka proběhla korektně.

„Nový generální ředitel se chce detailně seznámit s jednotlivými odděleními, pak nám chce představit svoji manažerskou vizi budoucnosti galerie. Oceňuji jeho energii i konstruktivní přístup. Můj první dojem byl dobrý.“

Sám Rösel uvedl, že své záměry novinářům sdělí na tiskové konferenci, kterou plánuje za týden. Do té doby se chce seznámit s provozem instituce, za kterou od středy převzal plnou zodpovědnost. Novinku, kterou by chtěl do galerie zavést po vzoru Velké Británie a USA, je instituce správní rady, která by stála mezi generálním ředitelem a odbornými řediteli jednotlivých uměleckých sbírek.

Krize identity

Již dříve se vyjádřil ke svému prvnímu kroku ve funkci ředitele prestižní instituce takto: „Podle mě prochází Národní galerie krizí identity. Většina návštěvníků neví, co vlastně je, kde ji má hledat a co od ní očekávat. To bych chtěl co nejdříve změnit. Jde také o to, jakou bude mít galerie politiku vstupného a jakou dramaturgii výstav. Prvořadý je samozřejmě návštěvník“.

Čtyřiačtyřicetiletý Rösel je jednatel a společník poradenské investiční společnosti Lombard Advisory Partners, která má podle obchodního rejstříku ve své náplni činnost podnikatelských, finančních, organizačních a ekonomických poradců a pronájem nemovitostí, bytů i nebytových prostor.

Manažer místo historika

Rösel není profesí historikem umění a sám tvrdí, že výtvarné umění je jeho koníčkem.
Do čela největší české galerie ho dosadil ministr kultury Jiří Besser se zdůvodněním, že Národní galerie potřebuje manažera a nikoliv historika umění.