Před 20 lety

V květnu 1991 přijela skupina Nirvana do Sound City Studios ve Van Nuys (Kalifornie), aby nahrála desku. Podle dobových zpráv si příliš nevěřila a dlouho práci odkládala. Nikoho tehdy ani ve snu nenapadlo, že vznikne Nevermind, deska se známým miminem na obalu, která bude dvacet let poté považována za největší generační výpověď 90. let a jednu z nejdůležitějších desek všech dob. Ani v komerční úspěch nikdo nevěřil.

Nirvana ale nakonec měla štěstí a hlavně hit Smells Like Teen Spirit, který pobláznil celý svět. Párkrát ho už hráli na koncertech, ale netušili, co přijde po vydání desky. Nahrávání šlo prý velmi rychle, protože Nirvana už písně přehrála mnohokrát, některé natočila i na demo v roce 1990, a nepotřebovala nic zkoušet.

Trochu zdržoval jen frontman Cobain, který na poslední chvíli měnil texty. Producent Vig si postěžoval, že Cobain je hrozně náladový a někdy jen tak sedí v rohu a hodiny kouká.

Nirvana nebyla s výsledkem práce spokojena. Teprve když přijel Andy Wallace (producent skupiny Slayer), prohnal písničky před řadu efektů a deska zněla tak, jak měla. Ovšem Cobain si po vydání stejně stěžoval, že to zní divně.

Album Nevermind vyšlo v září 1991 a co se strhlo poté, si asi všichni pamatujeme. Label Geffen původně počítal s nákladem kolem 0,25 miliónu, jenže deska byla okamžitě vyprodaná. Celkový prodej se pak vyšplhal na téměř 30 miliónů kusů.

Kapela byla v šoku hlavně z toho, co se dělo v Evropě. Koncerty byly vyprodané, všude je pronásledovala televize a teenageři šíleli. Oblékali se a česali jako Kurt Cobain a čtrnáctileté dívky dostávaly hysterické záchvaty, kdekoliv se Kurt objevil.

Na jeho pohřeb pak v roce 1994 přišly tisíce lidí a většina z nich pravděpodobně právě kvůli Smells Like Teen Spirit a albu Nevermind.