Jediným autorem ze Saúdské Arábie byl Abdalláh Násir, když nepřijela Radža Alimová, která je spoludržitelkou letošní mezinárodní ceny za arabskou prózu, uvedl list. Marocký spisovatel Abdelkader Benali, který se zúčastnil debaty s Násirem, o něm řekl, že je "víc úředníkem" než autorem.

Šéfredaktorka revue Index on Censorship Jo Glanvilleová řekla z Prahy britskému deníku, že zastupování represivních režimů na evropských knižních veletrzích je "výsměchem". V dubnu se londýnský knižní veletrh zaměřoval na Rusko, zatímco Čína byla v roce 2009 čestným hostem veletrhu ve Frankfurtu a ve stejné pozici bude i příští rok v Londýně, dodala.

"Všechny tyto země jsou represivními režimy, kde je normou cenzura, kde autoři, jejichž knihy jsou oceňované v překladu v zahraničí, mají problémy doma publikovat," řekla Glanvilleová. "Knižní přehlídky jsou samozřejmě tržištěm, ale měly by také hlasitě a hrdě hájit svobodu vyjadřování," dodala.

Stát, který zakazuje knihy

Také britský autor syrského původu Robin Yassin-Kassab uvedl, že "je hrozné, že Saúdská Arábie byla čestným hostem, právě tento rok".

Připomněl "hrozivou bilanci" saúdskoarabského režimu, pokud jde o cenzuru a kontroverzní zásah Saúdské Arábie v Bahrajnu při potlačování tamějších demonstrací. Saúdská Arábie je "v srdci arabské kontrarevoluce", řekl s tím, že je rozpor v tom, když pražský knižní veletrh přijímá fondy od "státu, který zakazuje knihy".

Ředitelka pražské přehlídky Dana Kalinová podle The Guardian kritiku odmítla a zdůraznila význam "pokračujícího dialogu", protože izolace je prý "nejhorším řešením ze všech". "Není to tak dávno, kdy byla v mé zemi cenzura a političtí vězni. Ale svět se před námi ani tehdy neuzavřel a lidem pomáhalo, když jsme věděli, že nejsme v izolaci," řekla.

Kalinová uvedla, že nedostatek autorů ze Saúdské Arábie nebyl její odpovědností a že tím byla také zklamaná. "Nemohu organizovat program jiné země," řekla.

Index on Censorship je organizace zaměřená na podporu svobody projevu. Vznikla v roce 1972 v Británii jako časopis, který hájil základní lidská práva a svobodu projevu v tehdejších komunistických zemích. Na pražském knižním veletrhu byla letos poprvé udělena cena Jiřího Theinera, dlouholetého šéfredaktora Index on Censorship.