Části odborníků na Röselovi vadí, že nemá kunsthistorické vzdělání, ani dostatek zkušeností v umělecké oblasti. Sám Rösel říká, že jeho funkce bude především manažerská.

"Rozhodnutí to nebylo lehké, ale nakonec jsem se přiklonil k tomu, aby NG vedl člověk schopný nastolit nový směr této instituce," řekl Besser. Röselův tým podle něj předložil daleko komplexnější koncepci rozvoje NG, která instituci otevírá zahraničí.

"O svém zvolení vím zatím jen z médií, ale stále ještě čekám na oficiální oznámení od ministerstva kultury," řekl po Besserově tiskové konferenci Rösel. V jeho týmu je i ředitel sbírky starého umění NG Vít Vlnas, který v minulosti patřil ke kritikům stávajícího vedení instituce.

Rösel bude novým ředitelem jmenován 1. června. Po následující tři měsíce si pak bude s dosavadním ředitelem NG Milanem Knížákem předávat agendu.

Knížák odchází spokojen 

Konkurz začal v březnu. V trojici kandidátů byli také Marek Pokorný, Michail Odarčenko a Jiří Fajt, ale nebyl tam odcházející Milan Knížák, který instituci vedl od roku 1999.

Se svým působením v čele instituce je ale spokojen. Do NG prý přivedl nové, dříve opomíjené umělce, udržel vyrovnaný rozpočet a přispěl k její celkové stabilitě. "I když to bylo chvílemi těžké, vždy jsme odolávali módním trendům. Na to jsem hrdý asi nejvíc," rozloučil se Knížák.

Dlouhodobě byl kritizován za svůj styl vedení galerie mnoha umělci a uměleckými teoretiky. Podle některých zavedl Knížák NG do izolace, vytýkají mu také, že upřednostňuje budování stálých expozic na úkor pořádání významných dočasných výstav.