Bob Marley se narodil 6. února 1945 ve vesnici Nine Mile v Saint Ann Parish na Jamajce. Syn anglického námořníka a jamajské dívky se musel vypořádat se svou identitou, neboť byl příliš bílý pro černochy a příliš černý pro bělochy. Nakonec přijal za své africké kořeny a nadchnul se pro panafrické myšlenky i pro naivní legendu o návratu do země zaslíbené Zion, což měla být zřejmě Etiopie. Vždy vystupoval proti jakémukoliv rasismu, byl rastafarián, vegetarián a jeden z největších "huličů" marihuany. 

Malý Bob Marley už ve 14 odešel ze školy a věnoval se muzice pod vlivem svých přátel, jako byli  Bunny Wailer, Joe Higgs a Peter Tosh. První singly měl natočit už v roce 1962 (Judge Not a One Cup of Coffee), tehdy ještě pod pseudonymem Bobby Martell.

V roce 1963 zformoval s Bunny Wailerem a Peterem Toshem ska skupinu The Teenagers, později přejmenovanou na The Wailing Wailers. V roce 1966 se oženil s Ritou Andersonovou a měli spolu celkem tři děti. Ve skutečnosti ale nikdo neví, kolik dětí Marley měl, protože nemanželských mohlo být nespočet. Docela známí jsou synové Damian, Julian, Ziggy a Stephen, kteří se živí hudbou.
    
Po krátkém pobytu v USA se Bob vrátil na Jamajku, stal se definitivně rastafariánem a nechal si narůst dredy. Krátce spolupracoval s Lee "Scratch" Perrym a The Upsetters, ale brzy se pohádali.

Slávu přinesl Londýn

Marley se stal hvězdou až později v Londýně. V roce 1972 napochodoval do Island Records a producenta Chrise Blackwella okouzlil natolik, že mu dal 4000 liber na natočení desky a vzniklo báječné album Catch A Fire (např. Stir It Up, No More Trouble, Concrete Jungle) vydané v roce 1973, stejně jako Burnin, kde nalezneme megahit I Shot the Sheriff. Ten fascinoval Erika Claptona, který natočil vlastní coververzi, a Marleyho tak popostrčil ke slávě.

The Wailers se roku 1974 rozpadli a Marley už pokračuje sám na hvězdné dráze s alby jako Natty Dread (1974) s hity Lively Up Yourself a No Woman, No Cry a dále  Rastaman Vibration (1976). Tato deska znamenala definitivní průlom na americkém trhu.

Marleyho však Amerika až tolik nezajímala. Koncem sedmdesátých let se přesouvá do Anglie a tam vydává desky Exodus (1977) a Kaya (1978). Už v roce 1977 mu našli rakovinu kůže, ale Marley na to nedbal a dál naplno koncertoval. Vyšla alba Survival (1979) a Uprising (1980). Jedenáctého května 1981 zemřel na Floridě. Posmrtně vyšlo album Confrontation (1983).

Film bude, ale kdy?

Už asi deset let se proslýchá, že v Americe brzy natočí film o Marleym, založený na knize jeho manželky No Woman No Cry: My Life With Bob Marley. Bohužel v této chvíli stále není jasné, ani kdo ho bude hrát, ani kdy film přijde do kin.