Na animaci pracují i lidé ze slovenského studia Tobogang, na vizuální stránku dohlíží animátor, režisér a majitel studia Noro Držiak. Podle jeho slov animátoři v těchto dnech finišují, obraz bude kompletně hotov do konce května.

Pro co nejvěrnější zachování výtvarného stylu předlohy (kontrastní černobílá kresba) zvolili tvůrci tradiční technologii rotoscopingu, kombinující hraný a animovaný film.

„Nejprve se natočil hraný snímek, což animátorům pomáhalo při hereckém vyjadřování. Takže herci trochu přeháněli nebo měli třeba namalovány vrásky. Když se film natočil, Jaromír začal kreslit vybrané záběry a udělal se nový zpětný storyboard,“ prozradil Noro Držiak (36) s tím, že animace má magii, kterou hraný film postrádá, protože je příliš realistický.

Předloha jako nebezpečí

Video

Upoutávka na film Alois Nebel (v kinech od října 2011)

Samotářského Aloise Nebela, výpravčího v zapadlé železniční stanici Bílý Potok, hraje divadelní režisér a herec Miroslav Krobot, jako Oldu uvidíme letos cenami ověnčeného Ondřeje Malého a Karel Roden se objeví jako Němý.

Držiak doplnil, že právě hraná předloha znamenala pro animátory zároveň velké nebezpečí: „Všichni se museli zbavit fixace na hraný materiál. Reálné herectví funguje jinak než animované, je titěrnější, což kresba nemůže obsáhnout. Animace si vypichuje z obrazu hlavní věci, důležité bylo vybalancovat, kam až můžeme s animací zajít.“

Rotoscoping se používá zejména tam, kde je třeba zachytit realistický pohyb, nejlépe figur: „Je to velmi dobrá pomůcka, ale je nezbytné najít určitou formu stylizace, a ne jen tupě obkreslovat realitu, která naopak snadno prozradí chyby v animaci.“

I když takřka vše je ve filmu děláno ručně, políčko po políčku je animováno, občas se propíjí záběry také z reálného prostředí.